banner15

Hamas'ın yaptığı çizgi film İsrail'i kızdırdı

İzzeddin El Kassam Tugayları tarafından yayımlanan esir asker Gilad Şalit çizgi film, İsrail tarafını kızdırdı.

Hamas'ın yaptığı çizgi film İsrail'i kızdırdı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze'de fiili yönetimi elinde bulunduran Hamas örgütünün, İsrailli asker Gilad Şalit'i yaklaşık 4 yıl önce bir askeri operasyonla kaçıranlar arasında yer alan askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, Şalit'in tabutla İsrail'e geri dönebileceğini ima eden bir çizgi film yayımladı.

Bilgisayarda hazırlanan çizgi filmde, tutuklu takası ile ilgili görüşmelerde bir gelişme sağlanamazsa Şalit'in, kayıp İsrailli havacı Ron Arad ile aynı kaderi paylaşabileceği mesajı veriliyor.

Yaklaşık 3 dakikalık çizgi filmde, Şalit'in babası Noam Şalit, elinde oğlunun resmiyle sokaklarda amaçsız dolaşırken görülüyor.

Yollardan birinde, oğlu için 50 milyon dolar, Arad için de 10 milyon dolar ödül vadedilen gazeteleri gören baba Şalit, bunları çöpe atıyor. Sonunda bir tutuklu anlaşması yapılırken, baba Şalit, Gazze Şeridi ile sınır geçişi Erez'e geliyor ve orada yaşlanmış bir şekilde bekliyor.

Geçen arabaların birinde oğlunun cenazesinin bulunduğu tabutu gören baba tam o sırada irkilerek uyanıyor. İbranice seslendirilen çizgi film, "Hala umut var" sözleriyle bitiyor.

İzzeddin El Kassam Tugayları'nın sitesinde, İbranice ve Arapça yazılarla yayımlanan ve İbranice seslendirilen çizgi filmde, İsrailliler'e "Şalit'in sağ olarak dönmesini istiyorlarsa, Filistinli tutukluların serbest bırakılması için hükümetlerine baskı yapmaları" isteniyor.

Görüntülerdeki mesajlarda ayrıca, El Kassam Tugaylarının, İsrail'i tutuklular ve kaçırılanlarla ilgili bir bakanlık kurmaya yöneltecek kadar yeni Şalitleri esir alacağı da kaydediliyor.

Gilad Şalit, İzzeddin El kassam Tugayları, İslam Ordusu ve Halk Direniş Komiteleri'nce düzenlenen bir operasyonla, 25 Haziran 2006 yılında Gazze'ye kaçırılmıştı.

Güney Lübnan'da 1986'da uçağı düştükten sonra Hizbullah örgütünce kaçırıldığına inanılan Ron Arad'dan da o tarihten bu yana haber alınamamıştı.

Noam Şalit: "Talihsizlik"

Şalit'le ilgili çizgi film, hem Şalit'in babası, hem de İsrail Başbakanlığı'ndan tepki aldı. Baba Noam Şalit, Hamas liderlerinin Filistinli tutukluların serbest bırakılması çabalarına yoğunlaşacakları yerde, Şalit ailesine ve İsrail kamuoyuna karşı zaman zaman psikolojik savaş tekniklerine başvurmalarının talihsizlik olduğunu söyledi.

Noam Şalit, "Hamas liderleri, filmler yapmayı durdurup, kendi liderlerince uzun süredir rehin olarak tutulan Gazzeliler'in ve Filistinli tutukluların gerçek çıkarlarını dikkate alırlarsa daha iyi ederler" dedi.

İsrail Başbakanlığı da İçişleri Bakanı Fethi Hamad'ın kızının İsrail'in de onayıyla tedavi edilmek üzere Ürdün'e nakledilmesine atıfta bulunarak, Hamas liderliğinin bundan iki gün sonra Şalit ailesinin hassasiyetleriyle oynayan bir film yayımlamasının, terör örgütünün gerçek karakterini ortaya koyduğunu belirtti.

"Bu, arabuluculuk teklifiyle ilgili karar vermekten kaçınan Hamas yönetimine yardım için girişilmiş müessif yeni bir eylemdir" denilen açıklamada, Hamas liderlerinin aylardır Mısır'ın himayesinde, Alman arabulucu tarafından masaya konulan tutuklu takası ile ilgili "insani anlaşma önerisine" yanıt vermekten kaçındıkları ifade edildi.

Hamas sözcüsü Fevzi Barhum ise Gilad Şalit'in serbest kalmasının İsrail'de art arda gelen hükümetler tarafından engellendiğini öne sürüp, video mesajındaki amacın, İsrailliler'in takas anlaşması için hükümetlerine baskı yapmalarını sağlamak olduğunu bildirdi.

Barhum, Netanyahu hükümetini de öncekilerle aynı yoldan gidip, Filistinli grupların taviz vermesini bekleyerek zaman kaybettiğini belirtti, Şalit'in serbest kalmasını istiyorsa İsrail'in bir an önce Hamas'ın tutuklu takası ile ilgili koşullarını kabul etmesini istedi.
 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 10:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35