banner39

Hamas'ın 'yeni siyasi dili'

Mekke Anlaşması’nın yankıları, Hamas liderlerinden Halit Meşal’in “yeni bir siyasi dil” açıklaması ve İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa baskını bugünkü Arap gazetelerinin en önemli haberlerini oluşturuyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hamas'ın 'yeni siyasi dili'

10 Şubat 2007 Cumartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Hamas’ın 'yeni siyasi dili'

 

Mekke Anlaşması’nın yankıları, Hamas liderlerinden Halit Meşal’in “yeni bir siyasi dil” açıklaması ve İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa baskını bugünkü Arap gazetelerinin en önemli haberlerini oluşturuyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi bugünkü manşetinde Hamas Siyasi Büro Şefi Halit Meşal’in Mekke anlaşması sonrası yaptığı açıklamaya yer veriliyor.

 

Haberde, Meşal’in dün Suudi Arabistan’da yaptığı açıklamada, Hamas’ın anlaşmaya bağlı kalarak daha önce İsrail’le imzalanan anlaşmalara saygı duyacağını ve Hamas’ın yeni bir siyasi dil benimsediğini söylediği yazıyor.

 

Gazete, Meşal’in Fransız Haber Ajansı’na verdiği demeçte, Mekke Anlaşması’nın Hamas için yeni bir siyasi dil olduğunu söylediğini ve “Anlaşmalara saygı yeni bir dildir. Çünkü bu milli bir zarurettir ve bu aşamanın gerektirdiği dil ile konuşmamız gerekir” dediğini kaydediyor.

 

Haberde, Filistin Başkanı danışmanı Nebil Amr’ın yeni hükümetin bir haftadan az bir sürede kurulacağını açıkladı ve yeni hükümette içişleri bakanlığını bağımsızlığıyla tanınan El-Fetih üyesi askeri savcı Hamude El-Cervan’ın üstlenmesi konusunda anlaşma sağlandığı bildiriliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat, Mekke Anlaşması’nın Arap ve Avrupa ülkeleri tarafından olumlu karşılandığını, Washington’un anlaşmaların ayrıntılarını incelediğini ve BM Genel Sekreteri’nin anlaşmaya giden yolda Kral Abdullah’ın oynadığı role övgüde bulunduğunu yazıyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan konuyla ilgili haberde ise, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın yeni hükümetin kuruluşuyla ilgili işlemlerin Pazartesi günü Filistin’e dönmesiyle başlayacağını söylediği belirtiliyor.

 

Haberde, anlaşmanın Filisitin’e uygulanan ambargoyu kırmasının beklendiği ve Hamas ve El-Fetih’in Suudi Arabistan’ın anlaşmayı uluslararası düzeyde savunacağına işaret ettiği bildiriliyor.

 

 

El-Aksâ savunmasında 35 yaralı

 

El-Hayat gazetesi, yaklaşık 8 bin Filistinli’nin “El-Aksa’ya deste” çağrısına cevap vererek İsrail’in kazı çalışmalarının tehdit ettiği Mescid-i Aksa’ya koştuğunu, İsrail polisinin Cuma namazı sonrası Mescid-i Aksa’nın avlusuna baskın düzenlediğini, çıkan çatışmalarda 35 Filistinli’nin yaralandığını ve 20 Filistinli’nin de İsrail polisi tarafından gözaltına alındığını yazıyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesi ise “İşgalin El-Aksa’yı kirletmesine karşı Filistinlilerin öfke rüzgarı” başlığıyla verdiği haberde, Filistinliler’in iç çatışmalarla geçen “kara günlere” Mekke Anlaşması ile veda ettikten sonra Mescid-i Aksa’yı savunmak için koştukları ifade ediliyor.

 

Haberde, İsrail polisinin Cuma namazının hemen ardından Mescid-i Aksa’nın avlusuna girerek göstericileri dağıtmak için ses bombası ve göz yaşartıcı bomba kullandığı, bunun üzerine göstericilerin de İsrail polisine taşla karşılık verdiği ve yüzlerce kişinin Mescid-i Aksa’nın içerisinde saatlerce kuşatma altında kaldığı bildiriliyor.

 

Ürdün’de yayınlanan Er-Re’y gazetesinde yer alan bir haberde de, İsrail’in Mescid-i Aksa çevresinde yürütttüğü kazı çalışmalarının başkent Amman’da ve İrbid kentinde Cuma namazı sonrası düzenlenen yürüyüşlerle protesto edildiği yazıyor.

 

Ürdün El-Ğad gazetesinin gösterilerle ilgili haberinde ise,  Amman, İrbid, En-Nasıra, Şam, Kahire ve daha bir çok Arap kentinde Mescid-i Aksa’ya yönelik İsrail tehditleri protesto edilirken, yüzlerce İsrail polisinin de Mescid-i Aksa’nın avlusunu kirlettiği bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, ürdün Kralı 2. Abdullah’ın da İsrail’in yaptıklarını şiddetle kınadığı kaydediliyor.

 

Katar El-Vatan gazetesi, konuyla ilgili haberini “İsrail “El-Aksa”yı “gaz ve ses bombası” alanına çevirdi” başlığıyla okuyucularına duyuruyor.

 

 

Talabani, Amerikan “ahmaklığı”na saldırmış!

 

Birleşik Arap Emirlikleri El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanan söyleşisiyle ilgili bir habere yer veriliyor.

 

Haberde, Talabani’nin Guardian’a, Amerika’nın ahmaklığının, kendini beğenmesinin ve zavallılığının Irak’ta durumu daha da kötüleştirdiğini söylediği belirtiliyor.

 

Talabani ayrıca, Amerikalıların en büyük hatalarının, Kürtlerle Şiilerin ellerini bağlamak olduğunu söylemiş ve şöyle demiş:

 

“Amerikalılar bizi kendi halimize bıraksalardı, Kerkük kentini ve çevresindeli bölgeyi bir haftada temizlerdik. Amerikalılar Şiileri Necef’ten Bağdat’a kadarki yolu temizlemek üzere serbest bıraksalar, bunu bir kaç günde yaparlar. Enbar’daki insanları bölgelerini kurtarmak için serbest bıraksalar, bunu yaparlar.”

 

 

Karikatür... Karikatür... Karikatür...

 

 

 

Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazetesinden... Karikatürün üzerinde “El-Fetih ve Hamas kardeş kanı dökmeme ve ulusal birlik hükümeti konusunda anlaştı” yazıyor. Arkası dönük çocuk ise gözü yaşlı annesine, “Sil gözyaşlarını anne, kardeşlerim anlaştılar” diyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?