banner15

Hamas'ın Yerel Seçim Zaferi

Hamas yerel seçimlerin dördüncü turunda Batı Şeria'da seçim yapılan dört şehirden üçünde ezici bir zafer kazandı. Filistin Seçim Komisyonu, Hamas'ın Batı Şeria'nın en büyük şehri Nablus'ta oyların yüzde 73'ünü aldığını belirtti. İktidardaki El Fetih

Hamas'ın Yerel Seçim Zaferi

Nablus, El Fetih'in güçlü olduğu yerlerden biri olarak biliniyor. Ancak el-Fetih'in lider kadrosu içindeki ayrılıklar, iç çatışmalar ve yolsuzluk iddialarından zarar gördüğünü aktarıyor. Bu hafta yapılan oylama, Filistin parlamentosu için gelecek ay yapılacak seçimlere ilişkin önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. 
Bu arada Filistin Yönetimi Başbakanı Ahmed Kurey, 25 Ocak'ta yapılacak parlamento seçimlerinde yarışmak için görevinden istifa etti. Kurey'in yerine geçici başbakanlıkla görevlendirilen Enformasyon Bakanı Nebil Şaat da daha sonra aynı nedenle istifasını açıkladı. Nebil Şaat, El Fetih'in seçim kampanyasını yürütecek. Ahmed Kurey, Filistinlilerin en büyük siyasi partisi olan El Fetih'in adayı olarak seçimlere girmeyi planlıyor. Ancak El Fetih içinde büyük bir kriz var. Adaylık için başvuru süresinin dolmasına çok az bir süre kala, bazı üst düzey parti yetkilileri, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın belirlediği listeye alternatif bir aday listesi sundu. Abbas yönetimine muhalif olan grup genç partililerden oluşuyor ve Ahmed Kurey gibi eski simaların artık bir kenara çekilmesi gerektiğini savunuyor. El Fetih içindeki gerginlik, hareketin kurucusu Yaser Arafat'ın ölümünden beri sürekli tırmanıyor. Daha önce partililer arasında kapalı kapılar ardında devam eden mücadele şimdi sandıkta da yaşanacak. Parti içindeki bölünme, Filistin lideri Mahmud Abbas'a bir darbe olarak görülüyor. Filistin Özerk Yönetimi'nin 1995'te kurulması ardından, ikinci kez seçim düzenleniyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48