banner39

Hamas'la El Fetih'in görüşmelerinde ilerleme yok

Kahire'de İslami Direniş Hareketi Hamas'la Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi Fetih arasındaki görüşmeler sona erdi ama ilerleme yok...

Arşiv 03.04.2009, 15:34 03.04.2009, 15:34
Hamas'la El Fetih'in görüşmelerinde ilerleme yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kahire'de İslami Direniş Hareketi Hamas'la Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi Fetih arasındaki görüşmeler bugün itibarıyla sona erdi ancak anlaşmazlık oluşturan hususlarla ilgili bir ilerleme sağlanamadı. Görüşmeler sonunda Mısır'ın bütün Filistinli gruplarla temasının devam etmesi ve görüşmelerin, 21-26 Nisan tarihleri arasında yapılacak toplantıda belirlenecek bir tarihte yeniden başlaması üzerinde anlaşma sağlandı.

Fetih hareketinin merkez komite üyesi ve görüşmeleri yürüten heyet üyelerinden Nebil Şaas, Kahire'deki görüşmelerden bir sonuç alınamadığını, görüşmelerin ileri bir tarihe ertelendiğini belirterek, "Görüşmeler boyunca tıkanıklıkların aşılması için yaratıcı öneriler getirildi, bunların tarafların kendi liderleriyle istişare etmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Şaas, bu fikirlerin muhtevasını ve önerilerin Mısır tarafından getirilip getirilemediğini açıklamayı reddetti.

Bu görüşmelerin başarısı hakkında Şaas, "Görüşmelerin başarılı ya da başarısız geçtiğini söylemek mümkün değil. Ancak şu kadarını söyleyebilirim, toplantılar sırasındaki atmosfer gayet iyiydi." dedi.

Görüşmelerin üç hafta ertelenmesiyle ilgili olarak da Şaas, "Ertelemeye ilişkin anlaşma Mısırlı yetkililerle görüşülerek sağlandı, çünkü bu zamanlama onlara da uygun bir zamanlamaydı. Mısırlılar şu aralar İsrail'le Hamas arasındaki esir mübadelesiyle ilgili konular üzerinde yoğunlaşmakla meşgul" ifadelerini kullandı.

Filistinliler arasındaki görüşmeler herhangi bir sonuca ulaşmadan sona erdi. Taraflar arasında halen çözüm bekleyen konuların başında yeni Filistin hükümetinin siyasi programı, özellikle de hükümetin görevleri, bakanlık ve parlamento seçimleri, FKÖ'nün yeniden yapılandırılması, FKÖ meclisi seçimleri, ayrıca anlaşmanın imzalanmasından itibaren yeni Filistin hükümeti kurulana kadar geçecek süre içerisinde güvenlik birimlerinin nasıl oluşturulacağı ile ilgili konular geliyor.

'DAHA FAZLA ZAMAN'

İslamonline'e ulaşan bir açıklamada kimliğini açıklamak istemeyen üst düzey bir Mısırlı yetkili, Mısır'ın Fetih'le Hamas arasındaki görüşmelerde bölünme haline son vermeye çalıştığını ve yapıcı bir rol oynadığını belirterek görüşmelerin ertelenmesi talebinin her iki taraftan da geldiğini, konuların olgunlaşması için tarafların zamana ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Mısır İstihbarat Bakanı Ömer Süleyman, geçtiğimiz hafta Filistin'de tarafların her ikisinin de yaklaşımlarını yumuşatmaları ve görüşlerinden taviz vermeleri gerektiğini açıklamıştı.

Öte yandan Mısırlı yetkili, Mısır İstihbarat Bakanı Ömer Süleyman'ın, son gerçekleştirdiği Amerika ziyareti sırasında ABD'li yetkililerle yaptığı görüşmelerle ilgili olarak hem Fetih'i hem de Hamas'ı bilgilendirdiğini belirtti, ABD'nin tutumunun değişmediğini, kurulacak yeni Filistin hükümetinin Ortadoğu Dörtlüsü'nün şartlarına uyması koşulunu ileri sürdüğünü söylediğini ifade etti.

ABD, Rusya, AB ve BM'nin içinde bulunduğu Ortadoğu Dörtlüsü, kurulacak herhangi bir hükümetin İsrail'in varlığını tanımasını, İsrail'le imzalanan anlaşmaların gereklerini yerine getirmesini ve şiddeti terk etmesini şart koşuyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?