banner15

Hamas 'darbe'yi reddetti

Hamas, Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu’nun erken seçim önerisini reddetti.

Hamas 'darbe'yi reddetti

Dünya Bülteni / İmran Libad - Gazze

 

Hamas, Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu’nun erken seçim önerisini reddetti ve erken seçim kararının demokrasiye karşı açık bir darbe olduğunu belirtti.

 

Hamas parlamento grubu başkanı Halil El-Hayye, önerinin amacının çeşitli isimler altında Hamas’ı siyasi arenadan uzaklaştırmak olduğunu söyledi.

 

Kararın Filistin’in ulusal çıkarlarına uygun olmadığını kaydeden El-Hayye, “Anlaşılan FKÖ Yürütme Kurulu Hamas’la çatışmaktan ve ortamı gerginleştiren bu tür tavsiyelerden başka bir iş bilmiyor” dedi.

 

Hamas’ın sandıktan korkmadığını söyleyen Halil El-Hayye, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın erken seçim kararı alması durumunda Filistin demokrasisini korumak için tüm seçenekleri gözden geçireceklerini ve başbakanla devlet başkanı arasındaki her anlaşmazlıkta erken seçime gidilmesinin mantıklı olmadığını ifade etti.

 

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu, bugünkü toplantısında, meclisin feshedilerek erken seçimlere gidilmesini, aynı zamanda başkanlık seçimlerinin de yinelenmesini önermişti.

 

Filistin kaynaklarına göre, Abbas bu öneriye sıcak bakıyor. Erken seçimlerin 4-5 ay içinde yapılabileceği belirtiliyor. Filistin Kurtuluş Örgütü, Hamas ve İslami Cihad dışındaki örgütleri çatısı altında topluyor.

Hamas’ın iktidara gelmesiyle uluslararası siyasi ve ekonomik ambargo uygulanmaya başlandı. Yaptırımların kaldırılması için El Fetih’le Hamas ulusal birlik hükümeti kurulması amacıyla görüşmelere başlamıştı. Ancak aylarca süren görüşmeler sonuçsuz kaldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48