banner15

Hamas'tan ateşkes sinyali

Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal, öne sürdükleri koşulları yerine getirmesi durumunda İsrail'le görüşmelerinin ve İsrail'e uzun süreli bir ateşkesin mümkün olduğunu söyledi.

Hamas'tan ateşkes sinyali

Yeni Filistin hükümetiyle ilgili görüşmeler yapmak için mısır'da bulunan Hamas lideri Halid Meşal, İsrail'e, ''1967 savaşı öncesi sınırlarına çekilmesi de dahil koşullarını kabul etmesi durumunda görüşmelere hazır oldukları mesajını göndermek istediğini'' belirterek, ''Bu Hamas'ın alabileceği bir tutum, ama şimdi değil, ancak İsrail'in Filistinlilerin haklarını tanımasından ve 1967 sınırlarına çekilmek istediğini göstermesi ve bunu kanıtlamasından sonra alabileceği bir tutum'' dedi.  
 
Liderliğe hazırız
 
''Ondan sonra İsrail ile uzun süreli bir ateşkes yapabiliriz'' diyen Meşal, İsrail'in böyle bir tutum almasının sonra uluslararası toplumun bölgenin bütün diğer sorunlarına çözüm bulabileceği bir ortamı yaratabileceğini de söyledi. Şiddeti Kınamayacaklarını, çünkü işgal olarak gördükleri bir şeye direnişin yasal olduğunu belirten Meşal, Hamas'ın Filistinlilere uzun süreli bir çatışmada liderlik etmeye hazır olduğunu, böyle bir çatışmaya kendilerinin İsraillilerden daha çok dayanabileceğini ileri sürdü.  

Abbas'a uyarı
 
Halid Meşal, Filistin lideri Mahmud Abbas'ı, ''Hamas ile müzakere etmeden adım atmaması'' konusunda uyardı. Meşal, Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, Abbas'tan, ''hükümette değişiklik ve atama yapmadan önce Hamas'a danışmasını'' istedi ve ''aksi takdirde değişikliklerin geçersiz kabul edileceğini'' söyledi. Filistin basınında çıkan haberlerde, ''Abbas'ın, İçişleri Bakanı
Nasır Yusuf'u, Filistin güvenlik kuvvetlerine ikinci isim olarak atamayı planladığı'' ileri sürülmüştü.
Açıklamasında, yeni Filistin başbakanı olarak kimin atanacağı konusuna değinen Meşal, ''Hamas'ın henüz karar vermediğini, aday
gösterileceği bildirilen Cemal El Hudeyri'nin saygın bir isim olduğunu'' söyledi. İsrail'i tanımayacaklarını tekrar vurgulayan Meşal, ''İşgale meşruluk kazandırmayacağız'' dedi. 
 
Başbakan adayı belli oldu
 
Filistin'de 25 Ocak'ta yapılan seçimlerden birinci parti olarak çıkan Hamas'ın, başbakanlık için, seçimlerde Hamas'ın desteğiyle bağımsız aday olan Gazzeli işadamı Cemal El Hudeyri'de karar kıldığı bildirildi. Adının açıklanmasını istemeyen bir Hamas yetkilisi, Hamas yetkililerinin bu hafta Mısır'ın başkenti Kahire'de yaptıkları toplantıda başbakanlık için, 14 yıldır Gazze'deki İslam Üniversitesi'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yapan El Hudeyri'yi seçtiklerini söyledi. 
 
İsmail Heniye de olabilir
 
Adayları henüz Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a sunulmadığı için adını açıklamayan yetkili, Abbas'ın El Hudeyri'yi kabul etmemesi halinde Hamas'ın Ticaret ve Ekonomi Bakanı Mazen Sonnoktort'u önereceğini belirtti. Yetkili, Hamas liderlerinin, Hamas dışından birinin başbakan olması çabalarının boşa gitmesi halinde, kendi liderlerini başbakan olarak önerme konusunda da mutabık olduklarını, bu durumda önerecekleri ismin İsmail Haniye olacağını ifade etti. 

Fabrikatör aday 

50 yaşlarındaki El Hudeyri'nin, bugüne kadarki konuşmalarında şiddet ve İsrail'in tanınması konularına hiç değinmediği, 
konuşmalarının çoğunda eğitim ve iş eğitimi gibi konulara önem verdiği belirtiliyor. Batı Şeria ve Gazze'deki en büyük şilte fabrikasının sahibi olan El Hudeyri'nin mühendislik diploması bulunuyor. Suriye'de sürgünde bulunan Hamas liderleriyle Filistin
topraklarındaki liderler, yeni hükümeti kurma çalışmalarını yürütmek için bu hafta Kahire'de bir dizi toplantı yapmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48