banner15

Hamas'tan 'El Aksa' Televizyonu

Filistin'in güçlü direniş örgütlerinden Hamas, televizyon kurarak yayınına başladı. Hamas kanala El Aksa adını verdi. Televizyonun adı, Kudüs'teki Mescid-i Aksa'dan geliyor. Hamas kanalda seçim için adaylarını da tanıtmak istiyor. Şimdilik televizyon g

Hamas'tan 'El Aksa' Televizyonu

Gazze, Batı Şeria ve İsrail'den izlenebilen televizyonda şimdilik sadece Kur'an-ı Kerim'den ayetler yayınlanıyor. Önümüzdeki aylarda El Aksa Televizyonu'nun içeriğinin zenginleştirileceği, haberler ve belgesellerin de yayınlanacağı belirtiliyor. Özellikle yaklaşan Filistin genel seçimi öncesinde adaylarını tanıtmak istediklerini söyleyen Hamas yetkilileri, kanalın resmi açılışının ise ileriki bir tarihte yapılacağını söylüyor. Kanalın bir merkezinin de Dubai'de kurulacağı ifade edildi. Televizyonun yayına başlamasıyla ilgili olarak yayımlanan bildiride, temelini İslam'dan alan sosyal ve siyasal görüşlerin modern bir tarzda sunulacağı belirtildi.

Kanalın yeri gizli tutuluyor

Hamas'ın radyo istasyonu, bir buçuk yıl önce İsrail helikopterlerinin saldırısına uğramıştı. Bu yüzden örgüt, televizyonun nereden yayın yaptığını gizli tutuyor. Hamas Filistin topraklarında yürüttüğü yardım faaliyetleriyle desteğini artırıyor. Örgüt, hastaneler ve okullar da açıyor. Şimdilik yayınları sınırlı olsa da televizyon, bu desteği artırma çabalarının bir parçasını oluşturuyor. Hamas bu destek sayesinde, 25 Ocak'taki genel seçimlerde iktidardaki El Fetih'e alternatif olarak ortaya çıkmak istiyor. Hamas bölgede propaganda amacıyla yayın sektörüne giren ilk örgüt değil. Lübnan'da faaliyet gösteren Hizbullah örgütünün El Manar televizyonu uzun yıllardır yayınlarını sürdürüyor.

http://www.akhbaralaalam.net/haber_detay.php?haber_id=64

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48