banner15

Hamas'tan Filistinlilere ücretsiz taksi

Yakıtsız kalan Gazze'de Hamas ücretsiz taksi hizmeti veriyor.

Hamas'tan Filistinlilere ücretsiz taksi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze Şeridi'nde idareyi elinde bulunduran Hamas, yakıt sıkıntısı nedeniyle polis araçlarını Filistinliler için ulaştırmada kullanmaya başladı.

Filistin sokaklarında Hamas yönetimindeki polis gücünün mavi araçlarına, turuncu renkteki "Sizi parasız taşımaya hazırız" çıkartmaları eklenmiş durumda.

Diğer taşıma araçlarından mahrum kalan Filistinlilerin bir kısmı bu durumdan memnunken, Hamas'ı reklam yapmakla suçlayanlar da var.

Gazzeli 48 yaşındaki Suzan Selman, kızının doğumu için hastaneye yetişmek üzere parasız polis aracını kullandığını ve bundan memnun olduğunu belirtiyor.

Cemal adlı 33 yaşındaki bir başka Gazzeli ise, bu durumun bir reklam olduğunu, halkı kandırmaya çalıştıklarını belirterek, yakıt sıkıntısı için Hamas'ı suçluyor.

Gazze Şeridi'ne yakıt desteğini sınırlandıran İsrail, bunu Filistinli militanların roket saldırılarını durduracak bir baskı oluşturmak amacıyla yaptığını iddia ediyor.

Gazze'de yakıt sıkıntısı nedeniyle BM'nin gıda yardımı dağıtımı da durmuş durumda.

İSRAİL GEÇİŞ NOKTALARINI YENİDEN KAPATTI

Bu arada İsrail ordusu, Filistinli grupların havan toplu saldırısı üzerine Nahal Oz yakıt terminaliyle Karni geçiş noktasını kapattı.

İsrail ordu sözcüsü, "Yan yana olan Karni ve Nahal Oz güvenlik nedeniyle kapatılmıştır. Nahal Oz ve yakınlardaki iki noktaya havan topu düşmesi üzerine kapatma kararı alınmıştı ve geçişler yeni bir emre kadar kapalı kalacaktır" dedi.

Sözcü, geçiş noktalarının güvenlik kontrollerinin tamamlanmasından sonra yeniden açılabileceğini de kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2008, 15:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35