banner39

Hamas'tan İsrail'e bir hafta süre

Acil ateşkes ilan eden Hamas, Gazze'den çekilmesi ve ablukanın kaldırılması için İsrail'e bir haftalık süre tanıdı.

Arşiv 18.01.2009, 14:31 18.01.2009, 20:09
Hamas'tan İsrail'e bir hafta süre


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'daki toplantıdan önce Gazze'deki ateşkes konusunda bir açıklama da Hamas'tan geldi. İsrail'in tek taraflı ateşkes kararının ardından Hamas da acil ateşkes ilan etti.

Mısır ile ateşkes koşullarını görüşmek için Kahire'de bulunan Hamas yetkililerinden Eymen Taha, "Hamas ve (diğer) gruplar Gazze'de hemen yürürlüğe giren bir ateşkes ilan etti ve İsrail'e çekilmek için bir hafta verdiler" dedi.

Hamas, ateşkes sırasında İsrail'in Gazze'den çekilmesinin yanı sıra "halkın temel ihtiyaçlarını" karşılamak amacıyla gıda ve diğer malların geçmesi için İsrail'in Gazze'nin bütün sınır kapılarını açmasını da istedi.

Hamas'ın Politbüro üyesi Musa Ebu Marzuk, ilan ettikleri ateşkesin ardından gelişecek süreçte her türlü çabaya olumlu yaklaşacaklarını bildirdi.

Suriye'nin başkenti Şam'da açıklama yapan Ebu Marzuk, ateşkesi kabul ettikleri yönündeki açıklamanın "Filistinli direniş grupları adına" olduğunu belirtti.

Ebu Marzuk, "Belirli bir anlaşmaya varılmasını, ambargonun tam olarak kaldırılmasını ve geçitlerin açılmasını teminen, başta Suriye, Türkiye, Katar ve Mısır'ın çabaları olmak üzere, her türlü çabaya olumlu şekilde yaklaşmaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz" diye konuştu.

Ateşkes şartlarını yineleyen Marzuk, "Filistinli direniş grupları olarak, Gazze'de ateşkesi ilan ediyor ve düşman güçlerinin bir hafta içinde çekilmesi, insani yardımın ve gerekli malzemenin Gazze'ye girmesi için koridor ve geçitlerin açılması gerektiği yönündeki tutum ve taleplerimizi vurguluyoruz" dedi.

Konuşmasına, "Ve Allah, kafirleri öfkeleriyle geri çevirmiştir. Bunların hiçbir kazancı olmayacaktır" ayetiyle devam eden Ebu Marzuk, "Siyonist düşman, Gazze'ye karşı başlattığı katliamlarına üç haftadan fazla bir süreyle devam etmesine rağmen, direnişçilere ve halkımıza şartlarını dayatma konusunda başarısız kalmıştır" ifadelerini kullandı.

GAZZE'DE ATEŞKESTEN SONRA 100'E YAKIN CESET ÇIKARILDI

Gazze Şeridi'nde sabahtan bu yana enkaz altından 95 ceset çıkarıldı.

Filistinli hastane kaynaklarından öğrenildiğine göre, en fazla ceset Beyt Lahya ve Cebaliye kasabalarıyla Gazze'nin Zeytin mahallesinde yıkılan binaların enkazlarından çıkarıldı.

İsrail'in üç haftadır bombardımanla harabeye çevirdiği Gazze Şeridi'nde 1500'e yakın Filistinli can verdi, 5 bin 500'den fazla Filistinli de yaralandı. Ölenlerin en az 410'u çocuk, 108'i kadın.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?