banner39

Hamas'tan Said Siyam için 'İntikam yemini'

Hamas, suikast sonucu öldürülen önde gelen liderlerinden ve İçişleri Bakanı Said Siyam'ın intikamının alınacağını açıkladı.

Arşiv 15.01.2009, 22:23 15.01.2009, 22:38
Hamas'tan Said Siyam için 'İntikam yemini'


Hamas, suikast sonucu öldürülen önde gelen liderlerinden ve İçişleri Bakanı Said Siyam'ın intikamının alınacağını açıkladı.

Hamas yetkililerinden Muhammed Nazal, ''Said Siyam'ın kanı, Siyonist varlık üzerine bir bela gibi çökecektir'' dedi.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları da aynı içerikte bir açıklama yaptı.

Gazze'deki yerel kaynaklar, Siyam'ın kardeşinin evine düzenlenen hava saldırısında ölenlerin toplam sayısının 10 olarak belirlendiğini söylediler.

Saldırıda, Siyam'ın oğlu ve kardeşi yanısıra, ailesinden 5 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Ölenler arasında, İzzeddin El Kassam Tugayları'nın önde gelen liderlerinden Mahmud Watfa ile İslami Cihad'ın askeri kanadının bir liderinin de bulunduğu bildirildi.

Hamas, Siyam'ın öldürülmesinin ardından Gazze'de yas ilan etti.

Said Siyam (69), Gazze'de Hamas örgütü içinde en önde gelen iki liderden biri olarak biliniyor. Örgüt içinde, Siyam ve Mahmud Zahar'ın ilk 2 sırayı paylaştıkları, hatta başbakan İsmail Haniye'nin bile örgütte her ikisinin daha gerisinde geldiği ifade ediliyor.

Siyam, Hamas'ın iktidara geldiği 2006 yılı başından sonra, örgütün kendi polis güçlerinin kurulması sırasında ağırlıkla gündeme gelmiş ve o dönemde Filistin yönetimiyle bu nedenle ters düşmüştü.

Siyam suikastı için, iç güvenlik servisi Şabak tarafından verilen istihbarat doğrultusunda, İsrail Güney Kuvvetleri Komutanlığı'nın hava saldırısı talimatını verdiğini belirtildi.

Gazze'deki kaynaklara göre, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın önde gelen liderlerinden Mahmud Watfa da hava saldırısında ölenler arasında bulunuyor.

2 hafta kadar önce İsrail ordusu, 1 tonluk bir bombayla, Hamas'ın bir diğer lideri Nizar Rayan'ı da evinde vurmuştu. Rayan ile birlikte, evdeki 3 eşi ve çocukları dahil 18 kişi hayatını kaybetmişti.

HALİD MEŞAL: ''İSRAİL, DİRENİŞİMİZİ KIRAMAZ''

Öte yandan Hamas'ın, Şam'da sürgündeki siyasal lideri Halid Meşal, ''Gazze'nin, tarihinde yeni bir sayfa yazdığını'' belirterek, geleceğin geçmişten daha farklı olacağını söyledi.

Meşal, İsrail'in, operasyonlarında 20. güne gelmesine karşın Gazze'de hedeflerine ulaşamadığını öne sürdü ve, ''İsrail (Gazze'de) direnişi kıramadı, kendi koşullarını uygulamaya koyamadı'' derken, İsrail'in kayıplarının kendilerinden daha fazla olduğunu da savundu.

Kaynak: AA

Yorumlar (2)
ahmet 14 yıl önce
mekanı cennet olsun inşallah.
muhammed 14 yıl önce
ALLAH c.c mekanını cennet etsin
kabrini nurla donatsın
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?