banner39

HAMAS'tan Reuters'a yalanlama

Reuters haber ajansının Şam’da Halid Meş’al’le yaptığı röportajı tahrif ederek yayımlamasına Hamas’tan yalanlama ve büyük tepki geldi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
HAMAS'tan Reuters'a yalanlama

Hamas'ın Şam'daki Enformasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada Reuters'ın Halid Meş'al'le yaptığı röportajda, oldukça hassas bir noktada saptırma yaptığı ve söylenenleri değiştirdiği vurgulandı. Yapılan açıklamada; Halid Meş'al’in, 1967 sınırları içinde Filistin devletinin kurulmasından sonra terör devleti İsrail'in tanınacağına dair kesinlikle bir söz sarf etmediği, ajansın söylenilmeyen sözleri söylenilmiş gibi gösterdiği dikkkati çekildi.  

Hamas tarafından yapılan açıklamada Siyonist güdümlü Reuters Haber Ajansı'nın Halid Meş'al'le yapılan röportajda ciddi tahrifat ve değişiklik yaparak mesajları saptırdığı dile getirildi. Açıklamada, Reuters muhabirlerine, röportajı kesinlikle saptırmadan ve üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan yayınlamaları için anlaşma yapılmasına ve bu husus üzerinde ısrarlı bir şekilde durulmasına rağmen röportajın yine de saptırıldığı vurgulandı.

HAMAS’TAN SAPTIRMAYA TEPKİ

İşin bir ilginç tarafı da röportajın yayınlandığı günlerde HAMAS'ın Internet'teki sesi olan www.palestine-info.info'ya ulaşımın engellenmesi suretiyle yapılan saptırmayla ilgili gerekli düzeltmenin dünya kamuoyuna duyurulmasının geciktirilmesi oldu. Birkaç gün boyunca düzeltmenin geniş çapta duyurulmasının engellenmesi, kamuoyunda Halid Meş'al'in gerçekten böyle bir açıklama yaptığı ve HAMAS'ın da bunu yalanlama imkânı olmadığı için herhangi bir açıklama yapmadığı kanaatinin oluşmasına yol açtı. HAMAS'ın Şam'daki Enformasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada Reuters'ın Halid Meş'al'le yaptığı röportajda, oldukça hassas bir noktada saptırma yaptığı ve söylenenleri değiştirdiği vurgulandı. Açıklamaya göre Halid Meş'al, 1967 sınırları içinde Filistin devletinin kurulmasından sonra İsrail'in tanınacağına dair bir söz kesinlikle sarf etmedi.

MEŞ'AL'İN SÖZLERİ  DEĞİŞTİRİLDİ

Açıklamada Reuters'ın yayınladığı metinde, Halid Meş'al'in İsrail'in bir realite olduğunu ama resmî tanımanın 1967 sınırları içinde bir Filistin devletinin kurulmasından sonra gündeme alınacağını söylediğine dair ifadenin yer aldığı, oysa Meş'al'in cevaplarında, İsrail'in resmen tanınmasından ima yoluyla bile söz etmediği dile getirildi. Açıklamaya göre; "Sizin 1967 sınırları içinde bir Filistin devletinin kurulmasını kabullenmeniz bu devletin bölgesi dışında kalan yerlerde bir hâkimiyetin veya devletin varlığını da kabullenme anlamına gelmez mi?" şeklindeki soruya Halid Meş'al şu cevabı verdi: "Doğru, sonuç itibariyle bir emri vaki ile karşı karşıya olunacak ve Filistin'in kalan toprakları üzerinde adı İsrail olan bir sulta veya devlet var olacak. Bu bir emr-i vaki olacak. Ama ben hiçbir zaman o emr-i vakiyle itirafa veya onaya dayalı bir ilişki içine girmeyeceğim."

SİYONİST DEVLETİ TANIMIYORUZ

HAMAS Enformasyon Merkezi, Reuters'ın sorumsuzca ve kasıtlı tahrifatının protesto edildiğini ve HAMAS'ın işgalci Siyonist devleti meşru kabul etmeme konusundaki çizgisinde hiçbir değişikliğin olmadığını vurguladı. Açıklamada, Reuters'ın sadece burada değil röportajın diğer bölümlerinde de bazı yanlış anlaşılmalara yol açabilecek tahrifatlar yaptığı ya da sorunlu ifadeler kullandığı dile getirildi.

Örneğin röportajın bir yerinde "Filistin devleti mevcut değil. Benim bir Filistinli olarak bu devleti kabullenmem söz konusu" denerek İsrail devletini kabullenmeyi Filistin devletinin kurulabilmesi için gerekli görme gibi yanlış bir anlama çekilebilecek ifade kullanıldığı, oysa Meş'al'in; "Filistin devleti mevcut değil ve benim bir Filistinli olarak bu devlete (yani Filistin devletine) kavuşmam gerekli" ifadesini kullandığı vurgulandı.
 
Vakit

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?