Hamit Karzai Amerika'da kırmızı halı beklemiyor!

Resmi törenle karşılansa da, Afgan liderin Washington temasları son dönemde yaşanan gerginliğin gölgesinde geçecek

Hamit Karzai Amerika'da kırmızı halı beklemiyor!Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Taliban’la uzlaşma çabası içinde olan Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai, Başkan Obama’yla görüşmek üzere bugün Washington’a geliyor. Obama yönetimi ile Karzai arasında yapılacak görüşmeler, Başkan Obama’nın Mart ayında Kabil’e yaptığı sürpriz ziyaretle doruğa çıkan gerginliğin gölgesinde geçecek.

Gerginliğe, Başkan Obama’nın Karzai’nin yolsuzluklarla mücadele etmemesini eleştirmesi yol açmıştı. Karzai ise, ABD'den gelen bu eleştirilere sert tepki göstermiş, insansız uçaklarla yapılan saldırılarda ve bombardımanlarda öldürülen sivilleri gündeme getirmişti.

Nitekim, gezisinden iki gün önce Washington Post için bir yazı kaleme alan Afganistan Devlet Başkanı Karzai, ABD ve müttefiklerinin Afganistan'da "katedecek çok yolu olduğunu" ve sivil kayıplarının çabalara zarar verdiğini belirtti.

Afganistan'daki uluslararası güçlerin, ülkenin büyük bir bölümünde hala güvenliği sağlayamadığını ifade eden Karzai, bir kez daha verilen sivil kayıplara dikkat çekti.
ABD basını buzların şimdilik eridiğini, Karzai’nin bazı üst düzey Taliban liderleriyle uzlaşma konusunda Washington’dan destek arayışına girdiğini savunuyor.

Obama-Karzai görüşmesinde, gelecekle ilgili stratejinin ana hatlarının da konuşulacağı belirtiliyor. ABDli uzmanlara göre, "Verilecek ödünler, yapılacak anlaşmalar açıklanmayacak. Üzerinde uzlaşma sağlanamayan farklılıklar olacak. Bazıları basına sızabilir ancak büyük çoğunluğu gizli kalacak."

Yaz aylarında Kandahar'a yönelik büyük bir operasyonun başlatmayı planlayan ABD'nin, bu saldırının ardından "düşük düzeydeki" Taliban yetkilileri ile masaya oturulmasına olumlu bakabileceği de kaydediliyor.

"ABD YENİDEN KARZAİ'Yİ KIZDIRMAYI GÖZE ALAMAZ"

ABD'nin Afganistan'daki komutanı General David Petraeus, Kandahar’daki saldırının "bilinen operasyonlara benzemeyeceğini" hedef operasyonları olacağını belirtirken, Obama Yönetimi, operasyonun önümüzdeki 6 ila 12 ay içinde Taliban’ı zayıflatacağını umuyor.

Karzai ise, Washington’un Taliban’la görüşme konusunda karar vermek için çok uzun süre beklediği takdirde, Pakistan ordu ve istihbaratının, tıpkı Sovyet güçlerin çekildiği, Amerika’nın da Afganistan’ı terk ettiği 1990’lı yıllarda olduğu gibi kontrolü ele almasından korkuyor.

Karzai'nin 4 gün sürecek ABD temasları sırasında, Obama'nın planladığı asker çekme tarihinden sonraki Afganistan konusunun da gündemde olacağı bildiriliyor. Öte yandan, çoğu siyasi analist Obama'nın Karzai'yi bir kez daha öfkelendirmeyi göze alamayacağını, ABD'nin afganistan'da Karzai'nin "stratejik işbirliğine" ihtiyacı olduğunu savunuyor. Uzmanlara göre, ABD yönetimi "yolsuzluk" konusunu, "vaaz vermeyen bir görüntü ile" gündeme getirmeye çalışacak.

Bugün ABD'ye giden Karzai, yarın Hilary Clinton ile, çarşamba günü ise başkan Obama ve yardımcısı Joe Biden ile görüşecek. Afgan lider, perşembe günü de ABD kongresi başkanı Nancy Palosi ve bazı kongre üyeleri ile bir araya gelecek.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 15:07
banner53
YORUM EKLE

banner39