banner39

Haniye: İsrail'i asla tanımayacağız

Filistin Başbakanı ve Hamas lideri İsmail Haniye Hamas'ın asla İsrail'i ve İsrail işgalini tanımayacağını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Haniye: İsrail'i asla tanımayacağız
Hamas'ın liderlerinden de olan Haniye, Lübnan'daki Hizbullah örgütünün El Manar televizyonuyla yaptığı mülakatta, "Hamas asla işgalin meşruiyetini tanımayacaktır. Hamas asla İsrail işgalinin meşruiyetinin tanınması konusunda esneklik göstermeyecektir" dedi.

Hamas'ın Şam'da sürgünde yaşayan siyasi büro şefi Halid Meşal de geçen hafta İsrail'in tanınmasıyla ilgili görüşme yapmayacaklarını söylemişti.

Meşal, Filistinlilerle Arapların 1967 yılındaki Ortadoğu savaşında İsrail tarafından işgal edilen toprakları temel alan bir Filistin devleti kurulması konusunda istekleri olduğunu hatırlatmıştı.

Hamas geçen yılın başında yapılan seçimleri kazandıktan sonra Mart ayında Filistin hükümetini kurmuştu. ABD ve müttefikleri İsrail'i tanıması ve şiddete son vermesi için Hamas hükümetine yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

ABD ve müttefiklerinin taleplerini reddeden Hamas, para ve yardımların büyük oranda kesilmesinin ardından İran ve Suriye gibi birçok Müslüman ülkeden yardım isteğinde bulunmuş, hatta bazı hükümet üyeleri yurt dışı gezilerinden bavullarla para getirmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?