banner39

Hapis yerine alkol ve sigaradan men cezası

Alanya'da iki yıl hapis cezası ile yargılanan 41 kişi, alkol ve sigara kullanımından men cezası aldı.

Arşiv 28.05.2008, 12:08 28.05.2008, 12:08
Hapis yerine alkol ve sigaradan men cezası


Alanya 5. Asliye Ceza Mahkemesi, son iki ayda, iki yıla kadar hapis cezası gerektirecek suçlardan yargılanan 41 kişiye, bu cezaların yerine alkol ve sigara kullanımından men cezası verdi.

Sigara ve alkol kullanımından men cezası verilen kişiler, bir yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine tabi tutularak her gün adliyeye gelip imza atacak ve bir yıl içinde mahkemenin kararına uyup uymadıkları belirlenecek.

Mahkemenin, alkol ve sigara kullanımından men ettiği kişiler, alkol ve sigara satan iş yerlerine giremeyecek. Alanya Adliyesi Denetimli Serbestlik biriminin oluşturduğu bir heyet tarafından sürekli kontrol altında tutulacak bu kişilerin evlerine, işyerlerine gidilerek, yakınlarına, çevredeki insanlara alkol veya sigara içip içmediği sorulacak. Alkolün tüketilebildiği işyerlerine de bu kişilerin isimleri verilerek, buraya gelmeleri halinde kendilerine içki verilmemesi istenecek.

Mahkeme yetkilileri, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 231. maddesinde düzenlenen "Hükmün Açıklanmasının geriye bırakılması" maddesinin, iki yıla kadar olan hapis cezalarını açıklamadan önce, suçluları eğitici, topluma kazandırıcı ve disipline edici kurallar konulmasına izin verdiğini hatırlattılar. Bu çerçevede, bu konumdaki sanıklara hapis cezası verilmesi yerine öncelikle kötü alışkanlıklarından arındırılmasını sağlamayı amaçladıklarını belirten yetkililer, kararlara uymayanların yeniden yargılanarak gerekli hapis cezasına çarptırılacaklarını söylediler.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?