banner39

Harbiye'de 'sivil' öğrenci ağırlığı

Kara Harp Okulu tarihinde ilk kez askeri liseden gelen öğrencilerin sayısı, düz liselerden gelen öğrencilere göre azınlıkta kaldı.

Arşiv 08.10.2009, 09:20 08.10.2009, 09:20
Harbiye'de 'sivil' öğrenci ağırlığı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kara Harp Okulu tarihinde ilk kez, askeri liselerden mezun olarak Harbiye'de öğrenim görmeye başlayan öğrenciler azınlıkta kaldı. Akşam'ın haberine göre 2009 - 2010 öğretim yılında Kara Harp Okulu'na başlayan yaklaşık 850 öğrencinin yüzde 70'i sivil liselerden, yüzde 30'u ise askeri liselerden.

Oranlar şaşkınlık yarattı

Harbiye'nin yerleşik geleneklerini yıkan bu yılki uygulamanın nedeni henüz netlik kazanmadı. TSK'nin ihtiyaçları dikkate alınarak Kara Harp Okulu'na öğrenci gönderen askeri liselere her yıl 800'ün üzerinde öğrenci kaydediliyor. Harp Okulu'nun bu yıl askeri liselerden sadece 300 civarında öğrenci alması merak uyandırdı ve dikkat çekti. Edinilen bilgilere göre, Kara Harp Okulu'na daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yaklaşık 850 öğrenci alındı. Ancak bu öğrencilerin sadece 300 kadarı Kuleli ve Maltepe askeri liselerinden. Sayıları 550 civarında olan diğer öğrenciler ise sivil lise mezunları arasından alındı. Sivil liselerden gelen öğrencilerin oranının yüzde 70'e ulaşması Kara Harp Okulu tarihinde ilk kez yaşanıyor.


Kara Harp Okulu, bu yıla kadar öğrenci ihtiyacının tamamına yakınını İstanbul'daki Kuleli Askeri Lisesi ile İzmir'deki Maltepe Askeri Lisesi'nden karşılıyordu. Kuleli ve Maltepe Askeri liseleri, her yıl toplam 800 civarında mezun veriyor. Askeri liseye girerken imzalanan sözleşmeye göre, okuldan ayrılmak veya Kara Harp Okulu'na devam etmeyen öğrencilerin aileleri yaklaşık 50 bin TL tazminat ödüyor

Subay üyeye veto kararı yürürlükte

Anayasa Mahkemesi'nin, askeri mahkemelerde subay üye bulunmasını öngören kanun hükmünün iptaline ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. İptal hükmü, bir yıl sonra yürürlüğe girecek. Kararın gerekçesinde askeri mahkemelerde görevli subay üyeler askeri hakim olmadıkları ve bu görevi asıl görevlerine ek olarak yerine getirdikleri için, mesleki sicil verilmediği, sicillerinin askeri hiyerarşi içerisinde düzenlendiği vurgulandı.Genelkurmay Askeri Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda, Anayasa'ya göre, hakim ve mahkemelerin bağımsızlık esasına göre görev yapmasının zorunlu olduğu, buna askeri mahkeme ve hakimlerin de dahil bulunduğunu belirtmişti.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?