banner39

Harekat bu merkezden yürütülüyor

PKK'ya yönelik olarak düzenlenen sınır ötesi operasyonu yürüten komuta kademesinin Malatya 2. Ordu Komutanlığı olduğu belirtildi.

Arşiv 22.02.2008, 16:20 22.02.2008, 16:21
Harekat bu merkezden yürütülüyor


Bir süredir devam eden hava harekatının ardından bölgede yapılan hazırlıkların tamamlanması ile kara harekatına başlandığı öğrenildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak'ın kuzeyine başlattığı harekatla terör örgütü mensuplarının bölgedeki yapılanmasına tamamen son vermenin hedeflendiği belirtiliyor. 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, her fırsatta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörü sonlandırma adına ortaya koyduğu kararlığını ifade ediyordu.

Iğsız, "Dağda tek bir terörist kalmayıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir." demişti. Şimdi ona bağlı birlikler baharı beklemeden harekata başladı. Malatya 2. Ordu karargahında hareketli dakikalar yaşandığı haber alındı.Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a başlattığı tarihi kara harekatı büyük bir gizlilik ve profesyonellikle yürütüldü. Harekatın başarısı için son iki gündür sessiz ve derinden çok ciddi bir çalışma gerçekleştirildi. Başta Genelkurmay Karargahı olmak üzere tüm ilgili harekat birimleri alarmda tutuldu ve ilgili personelin izinleri kaldırıldı.

KOMUTANLAR EVE GİTMEDİ

Ankara'da harekatın beyni durumundaki ana karargahta, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun başta olmak üzere tüm komuta heyeti bu nedenle son 48 saattir eve gitmedi. Bilgilendirme, bilmesi gerekene yeteri kadar prensibi esasına göre yapıldı.

HAREKAT NAKLEN İZLENİYOR

Harekatın, ana koordinasyonu Genelkurmay Savaş Harekat Merkezi'nce yürütülüyor. Kara harekatı ile ilgili tüm gelişmeler uydu ve uçaklardan gelen görüntüler desteğinde anında izleniyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?