banner39

Harekatta 5 asker hayatını kaybetti

Kuzey Irak'ta terör örgütüne karşı sürdürülen sınır ötesi harekatta çıkan çatışmalarda 5 asker ölürken 24 terörist etkisiz hale getirildi.

Arşiv 23.02.2008, 01:00 23.02.2008, 10:24
Harekatta 5 asker hayatını kaybetti

Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak'taki terör örgütü unsurlarına karşı sürdürülen sınır ötesi harekatta terör örgütü mensuplarıyla bugün çıkan çatışmada, 24 teröristin etkisiz hale getirildiğini,çok sayıda teröristin yaralandığını açıkladı.

Temas bölgesinde en az 20 teröristin daha topçu ve silahlı helikopterler tarafından etkisiz hale getirildiğinin değerlendirildiği belirtilen açıklamada, 5 personelin hayatını kaybettiği duyuruldu. 

Açıklamada, elde edilen istihbarı bilgilerin, özellikle sözde lider denilen kadronun panik halinde güneye doğru kaçarak, bölgeyi terk etmeye çalıştıklarını gösterdiği bildirildi.

Sınır ötesi harekatın "sadece terör örgütünü hedef aldığı" tekrarlanan açıklamada, "yerel unsurlardan Türk silahlı Kuvvetleri birliklerine karşı her hangi bir yanlışlığa sebebiyet vermemeleri ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin gösterdiği hassasiyeti paylaşmalarının beklendiği" vurgulandı.

Birliklerin çetin hava ve arazi şartlarında, ileri harekatı ve arazi arama tarama faaliyetlerini "kahramanca" sürdürdükleri de ifade edilen açıklamada, harekatın, planlanan hedeflere ulaşılıp öngörülen maksat tahakkuk edince sona erdirileceği kaydedildi.

Genelkurmay Başkanlığının İnternet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

"Türk Silahlı Kuvvetlerinin, 21 Şubat 2008 günü saat 19.00'dan itibaren Irak'ın kuzeyinde üslenmiş PKK terör örgütü mensuplarına karşı başlattığı hava destekli sınır ötesi kara harekatı, planlandığı şekilde devam etmektedir.

2'nci Ordu Komutanlığı sevk ve idaresinde Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı birlikleri tarafından icra edilen harekat; Hava Kuvvetleri, Kara Havacılık unsurları ve karada konuşlu ateş destek vasıtaları tarafından desteklenmektedir.

Dün gündüz ve gece devam eden harekat esnasında, bölgede tespit edilen terör örgütüne ait hedefler Hava Kuvvetleri uçakları, silahlı helikopterler ve kara ateş destek vasıtaları ile yoğun ve etkili bir şekilde ateş altına alınmıştır. Aynı zamanda, birliklerimizin ilerlemesi esnasında terör örgütünün kullandığı değerlendirilen doğal ve yapay bir çok tesis, içlerindeki çok miktarda mühimmat, malzeme ve yiyecek maddeleri ile birlikte kullanılmaz hale getirilmiştir.

22 Şubat 2008 tarihinde terör örgütü mensuplarıyla çıkan çatışmada, 24 terörist etkisiz hale getirilmiş, çok sayıda terörist yaralanmıştır. Ayrıca, temas bölgesinde en az 20 teröristin daha topçu ve silahlı helikopterler tarafından etkisiz hale getirildiği değerlendirilmektedir.

Söz konusu çatışmada 5 personelimiz şehit olmuştur.

Sıcak temas durumu bazı noktalarda kesintilerle devam etmektedir.

Operasyon esnasında Hava Kuvvetleri, silahlı helikopterler ve karada konuşlu destek silahlarıyla, uzun mesafeden sığınak ve barınaklar içerisinde etkisiz hale getirilen teröristlerin kesin sayıları, söz konusu hedef bölgelerine ulaşıldıktan sonra ayrıca değerlendirilecektir.

İlk tespitlerden, teröristlerin uzun menzilli silah ve Hava Kuvvetleri ateşlerinden ağır zayiat verdikleri anlaşılmaktadır.

Elde edilen istihbarı bilgiler, özellikle sözde lider denilen kadronun panik halinde güneye doğru kaçarak, bölgeyi terk etmeye çalıştıklarını göstermektedir.

Sınır ötesi harekat sadece terör örgütünü hedef aldığından, yerel unsurlardan birliklerimize karşı her hangi bir yanlışlığa sebebiyet vermemeleri ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin gösterdiği hassasiyeti paylaşmaları beklenmektedir.

Birliklerimiz çetin hava ve arazi şartlarında, ileri harekatı ve arazi arama tarama faaliyetlerini kahramanca sürdürmektedirler. Harekat, planlanan hedeflere ulaşıp öngörülen maksat tahakkuk edince sona erdirilecektir."

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?