banner39

Harem-i Şerif'te Gerginlik

İsrailli aşırı sağcı Yahudilerin, Ariel Şaron'un çekilme planını protesto etmek amacıyla el-Aksa Camii’ni işgal edeceği tehdidi Ortadoğu’da yeniden gerginliğin tırmanmasına neden oldu. Yahudi yerleşimciler, el-Aksa Camii’ne yürümek üzere

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Harem-i Şerif'te Gerginlik

İsrailli aşırı sağcıların, Ariel Şaron'un Gazze'den çekilme planını sabote etmek için Harem-i Şerif'e topluca yürüyüş yapma girşimine karşı, İsrail güvenlik birimleri yoğun önlemler aldı. Erken saatlerden itibaren Harem-i Şerif çevresine girişleri engelleyen yaklaşık 2 bin 500 kişilik İsrail polis ekipleri, el Aksa'nın çevresini kuşatarak provokasyonları engellemeyi amaçlıyor. Yahudiler'in girişini engellemek isteyen 15 bin kadar Filistinli ise, el-Aksa'nın içinde toplandı. Batı Şeria'nın pek çok yerinde yaşayan yüzlerce  Filistinli de el-Aksa'ya geldi. İsrail polisi, şüpheli gördüğü 10 İsrailli aşırı sağcı Yahudi'yi gözaltına aldı. Yahudilerin ''Tapınak Dağı'', Müslümanların da Harem-i Şerif olarak adlandırdıkları kutsal mekana organize bir yürüyüş olacağına dair bir belirtiye henüz rastlanmazken, İsrail ordu radyosu, aşırı sağcı Revava'nın 3 liderinin Batı Duvarı'nda gözaltına alındığını duyurdu. Ariel Şaron’un Gazze ve Batı Şeria’dan geri çekilme planını protesto amacıyla aşırı sağcı Yahudiler, Haremüşşerif’te topluca ibadet edilmesi çağrısında bulunmuşlardı.

İsrail ordusu 3 Filistinliyi öldürdü

Bu arada, İsrail askerlerinin, Gazze Şeridi'nde üç Filistinli genci öldürmesiyle başlayan gerginlik sürüyor. Filistinli örgütler, Yahudi yerleşimlerine ve İsrail ordusuna ait noktalara havan topuyla saldırılar düzenledi. İsrail güvenlik güçlerinin, aşırı sağcı Yahudilerin Harem-i Şerif'e düzenlemek istedikleri yürüyüşe izin vermeyeceğini açıklaması da artan gerginliğin göstergesi. Görgü tanıkları, Filistinli gençlere, o bölgede futbol oynadıkları sırada ateş açıldığını ifade ettiler. Üç Filistinli'nin intikamını alacaklarını söyleyen Filistinli gruplar, Gazze'deki İsrail hedeflerine havan topuyla saldırılar düzenledi ancak örgüt liderleri, bölgede sükuneti koruma konusunda vardıkları anlaşmanın hâlâ geçerli olduğunu duyurdular.

      
Üçüncü intifada uyarısı
      
Filistinli gruplar ise, aşırı sağcı Yahudilerin, Harem-i Şerif’e girmeleri durumunda, üçüncü intifada’nın başlayacağı uyarısında bulundular. Hamas yetkilisi Nizar Rayyan, “eğer siyonistler el-Aksa’yı kirletirse üçüncü başkaldırının tohumlarını ekmiş olurlar” dedi. İsrail'de bazı önde gelen hahamların,  binlerce Yahudiye bugün Batı Duvarı'nda toplanarak, Haremmüşşerif'e yürüme çağrısı yapmasının ardından, Harem-i Şerif'i ''korumak'' için buraya girmeye çalışan genç Filistinlilerle İsrail polisi arasında çatışma çıktığı bildirildi. Bölgedeki AFP muhabiri, polisin Filistinli grubu dağıtmak için ses bombası kullandığını belirtti. Polis sözcüsü de atılan taşlar sonucu bir polisin yaralandığını kaydetti. İkinci intifada da dönemin muhalefet lideri Ariel Şaron’un Harem-i Şerif’i ziyareti üzerine patlak vermişti.


''Yahudiler Mescid-i Aksa'ya Girerse Ortadoğu Patlar''
 
Mısırlı etkili din adamlarından Muhammed Seyid Tantavi, sağcı Yahudilerin yarınki el-Aksa camiine giriş planlarını gerçekleştirmeleri halinde, Ortadoğu'nun "patlayacağı" uyarısında bulundu. El Ezher Şeyhi Tantavi, "Caminin kutsallığının çiğnenmesi, Müslümanlar nezdindeki statüsünden ötürü, bölgenin patlamasıyla sonuçlanır" dedi. Ariel Şaron'un Gazze'den çekilme planını sabote etmeyi amaçlayan Yahudi grupları, yarın caminin bulunduğu Haremüşşerif'e girmeyi planlıyor. Filistin topraklarında bugün yapılan ve yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı gösteride de Yahudilerin bu planı kınandı ve bunun gerçekleşmesi halinde "üçüncü intifadanın (Filistin ayaklanması)" başlayacağı uyarısı yapıldı. Şeyh Tantavi, Yahudilerin bu planlarının gerçekleşmemesi için uluslararası toplumdan da yardım istedi.
 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?