banner39

Haremüşşerif'te gerginlik sürüyor

Yahudilerin Haremüşşerif'e girmeye teşebbüs etmeleri üzerine başlayan gerginlik sürüyor.

Arşiv 04.10.2009, 23:04 04.10.2009, 23:04
Haremüşşerif'te gerginlik sürüyor


Kudüs'te Eski Kent içinde yer alan Haremüşşerif içinde ve çevresinde son bir haftadır yaşanan gerginlik ve Filistinlilerle İsrail güvenlik güçleri arasında zaman zaman yaşanan çatışmaların ardından, gözaltına alınan iki Filistinli yetkilinin 2 hafta süreyle Eski Kent'e girişleri yasaklandı.

Edinilen bilgiye göre, dün akşam gözaltına alınan Filistin Yönetimi'nin Kudüs'le ilgili Bakanı Hatim Abdülkadir ile bugün gözaltına alınan İslam Hareketi liderlerinden Kemal El Hatib, bu akşam Kudüs'te mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme, Abdülkadir ile El Hatib'in Haremüşşerif'teki olayları körükledikleri iddiasıyla, 15 gün süreyle Eski Kent'e girmelerini yasakladı.

Her iki isim, bu süre içinde Eski Kent kapılarına 250 metreden fazla yaklaşmamaları ve 10 bin Şekel (yaklaşık 2700 dolar) tutarında kefalet ödemeleri koşuluyla serbest bırakıldı.

Eski Bakan Hatim Abdülkadir, "Haremüşşerif'e toplanma ve koruma"ya yönelik çağrılarından dolayı kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti ve polislere zarar vermek amacında olmadığını, Müslümanlar olarak, El Aksa'yı koruma yükümlülüklerini yerine getirdiklerini söyledi.

Kemal El Hatib de bugün İsrail polisinin Eski Kent ve Haremüşşerif'e girişleri kapamasından sonra, sabah saatlerinde Eski Kent'in hemen yakınındaki Vadi El Coz mahallesi girişinde çıkan şiddet olaylarını kışkırttığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Buradaki olaylarda yolları kapayan polislere, Filistinliler taş atmış, polis kalabalığı zor kullanarak dağıtmıştı.

Polisin Haremüşşerif'e giriş sınırlamaları ise akşam saatlerinde artarak devam etti. Daha önce Eski Kent içinde 50 yaşın üzerindeki Araplara camiye namaz için girmelerine izin veren İsrail polisi, yaş limitini 55'e yükseltti. Gün içinde El Aksa'ya 3 kapıdan giriş izni verilirken, akşam saatlerinde sadece iki kapıdan, Ağlama Duvarı'nın hemen yakınındaki Bab ül Silsile ile Arslanlı Kapı yanındaki Bab ül Hutta'dan girişler yapılabildi.

Eski Kent kapılarının yarın da girişlere kapalı tutulması ve Haremüşşerif'le ilgili sınırlamaların sürmesi bekleniyor.

Kaynak : AA


banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?