banner39

Hariri davasında generaller aklandı

Lübnanlı yargıç Hariri cinayetinde suçlanan 4 generalin tutuklama emrini kaldırdı, ancak nihai kararı Lahey'deki özel mahkeme verecek.

Arşiv 09.04.2009, 17:36 09.04.2009, 17:36
Hariri davasında generaller aklandı

Lübnanlı soruşturma hakimi üst rütbeli generaller hakkındaki tutuklama emirlerini kaldırdı. Generaller eski başbakan Refik Hariri cinayeti ile bağlantılı oldukları iddiasıyla 2005'ten beri hapiste bulunuyor.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Lübnanlı yargıç Sakr Sakr'ın Lahey'deki özel mahkemenin (Special Tribunal for Lebanon - STL) kararını verene kadar 4 generalin hapiste kalmaları yönünde emir verdiğini kaydetti.

Yargıç Sakr, kararında, "Lübnan adalet sistemi davadan çekilmeye ve soruşturmayı durdurmaya karar verdi." dedi.

Sakr, henüz resmen suçlu bulunmayan 4 generalin hapiste kalıp kalmamalarına STL'nin karar vereceğini kaydetti.

Hariri suikasti ile ilgili olarak hapiste bulunan generaller, eski devlet başkanlığı muhafız komutanı Mustafa Hamdan, güvenlik servisleri direktörü Cemil Seyyid, iç güvenlik komutanı Ali Hacı ve askeri istihbarat komutanı Raymond Azar.

Cemil Seyyid'in avukatı Akram Azuri kararı memnuniyetle karşılayarak müvekkili için iyi olduğunu belirttti. Akram Azuri, "Böylece generaller artık suçlanmayacak veya tutuklu kalmayacaklar. Şimdi sadece gözaltındalar. Yargıcın kararı ile Lübnan yargısı ile aramızdaki dava sona erdi. " dedi.

Akram Aziri, önümüzdeki günlerde, Lahey'de Hariri cinayeti ile ilgili olarak kurulan özel mahkemenin müvekkili ve diğer 3 generalin serbest bırakılması ile ilgili kararı bekleyeceğini söyledi.

BM gözetiminde kurulan özel mahkeme geçen hafta Hariri davası ile ilgili belgeleri ve yerel soruşturma sonuçlarını Lübnan'dan istemişti.

Bir BM soruşturma komisyonu 14 Şubat, 2005'teki Hariri suikastinde Suriye ve Lübnan istihbarat servislerine işaret etmiş, Suriye de iddiaları sürekli reddetmişti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?