banner39

Hariri raporu ABD'yi memnun etmedi

Lübnan Eski Başbakanı Refik Hariri suikastiyle ilgili başlatılan uluslararası soruşturma tamamlandı. BM'ye sunulan 100 sayfalık raporda ABD'nin iddia ettiği gibi Suriye'ye yönelik herhangi bir suçlama bulunmuyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hariri raporu ABD'yi memnun etmedi

Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri Suikastını soruşturan Birleşmiş Milletler Komisyonu başkanı Detlev Mehlis raporunu dün Genel Sekreter Kofi Annan ve Lübnan hükümetine sundu. Raporda beklenildiğinin aksine suikastle ilgili ne Suriye hükümetine ne de Suriyeli herhangi bir yetkiliye yönelik suçlama bulunmuyor. 100 sayfalık raporda Lübnan cumhurbaşkanı Emil Ladud'a yönelik suçlamalara da yer verilmezken, Lübnanlı ve Suriyeli güvenlik yetkilileriyle ilgili bölümler şüpheli bırakılıyor. Londra'da yayınlanan el Hayat gazetesi ABD'li bir dışişleri bakanlığı yetkilisinin "Suriye tarihinde hiç böyle diplomatik bir fırtınaya tutulmamıştı, son bir hafta Suriye için zorlu geçti" sözlerine yer verdi. BM Genel Sekreteri Annan’ın raporu yarın Güvenlik Konseyi’ne iletmesi bekleniyor. Alman Stern dergisine bir demeç veren komisyon Başkanı Detlev Mehlis, hayati ederece önemli olarak nitelediği raporun daha önce Hans Blix'in Irak'ta kitle imha silahı aramasına benzetti.      
Bu arada, Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud, Birleşmiş Milletler raporunun açıklanmasından önce ülkede güvenlik önlemlerinin arttırıldığını açıkladı ve halktan sakin olmalarını istedi. Hariri’nin öldürülmesi ülkede Suriye aleyhtarı büyük gösteriler düzenlenmesine neden olmuştu.      
  
Hariri:Suriye suçlanamaz
  
Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile biraraya gelen Refik Hariri'nin oğlu ve Gelecek Partisi Başkanı Said Hariri, babasının ölümüyle ilgili bağımsız mahkeme kurulmasını istedi. Lübnan'da böyle bir imkanlarının olmadığını belirten Hariri, ortaya kesin deliller çıkmadan Suriye hükümetinin suçlanmasına ise izin vermeyeceklerini söyledi.    
     
Esad:''Suriye yüzde 100 masumdur''  
  
Dün Almanya'da bir gazeteye mülakat veren Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad bu noktanın altını bir kez daha çizerek, ''Suriye yüzde 100 masumdur'' dedi. Hariri suikastını araştıran komisyona bütün imkanlarıyla yardımcı olduklarını belirten Esad,  
kendilerinin de gerçeğin ortaya çıkmasını istediklerini söyledi.   
Amerika ve Fransa; Lübnan’ın içişlerine karıştığı gerekçesiyle Suriye’yi kınayan iki karar tasarısını Birleşmiş Milletlere sunmaya hazırlanıyor. Önceki gün bir televizyon programına katılan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da Bush yönetiminin Suriye ve İran'a yönelik askeri opsiyonları gözgen geçirdiğini ve askeri uzmanlarla görüşmelerin sürdüğünü belirtmişti.   
  
Suriye yabancı medyaya kızgın            
            
Suriyeli gazeteciler, yabancı medyanın Suriye hakkında yanlış ve yanlı haberler vermesini eleştirdi. Suriye Şam otelinde bir araya gelen yerel gazete ve haftalık dergi temsilcileri bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, son günlerde yabancı medyada Suriye'ye yönelik taraflı haberler yapıldığına dikkat çekildi. Gazeteciler, yayımladıkları ortak bildiride, "Yabancı medya son günlerde Suriye hakkında asılsız ve taraflı haberler yapıyor. Suriye İçişleri Bakanı Gazi Kenan'ın intiharını bile bir cinayet gibi gösterdiler. ABD'nin; Suriye'ye karşı bir müdahale içerisinde olduğu, Suriye'nin terörist örgütlere destek verdiği, Hariri cinayetinin sorumlusu olarak gösterilmesi gibi bir çok olumsuz haberler yapılıyor ve Suriye suçlanıyor. Bu durum karşısında Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Bakanlığı ve Devlet gazeteleri sessiz kalıyor. Oysa ki, yabancı medyaya en iyi cevabı onlar verir. Yabancı medya asılsız ve kasıtlı haberler ile Suriye halkını etkilemek istiyor. Yetkililerin tepkisiz kalmasını kınıyoruz" dediler.             

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?