banner39

Hariri: Scud iddiası Irak işgali öncesi söylem gibi

İsrail'in ortaya attığı füze iddialarını reddeden Lübnan başbakanı, Irak işgalini hatırlattı.

Arşiv 21.04.2010, 15:05 21.04.2010, 17:09
Hariri: Scud iddiası Irak işgali öncesi söylem gibiDünya Bülteni/Haber Merkezi

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in Lübnan'da Scud füzeleri bulunduğu yönündeki iddialarını reddetti.

Hariri, dün İtalya'da verdiği, bugün Lübnan medyasında yer alan demecinde, Peres'in geçen hafta yaptığı bir açıklamada, Suriye'nin Lübnan'daki Hizbullah'a Scud füzeleri sağladığı iddiasını, "Scud hikayesi, ABD'nin Irak'ta kitle imha silahları olduğu iddiası gibi" sözleriyle değerlendirdi.

"IRAK'TA HALA ARIYORLAR"

Lübnan medyasında yer alan haberlere göre Hariri, "Medya birden bire Lübnan'da Scud füzeleri bulunduğu yönünde haberler vermeye başladı. Siz bir Scud füzesi ne demektir bilir misiniz? Scud füzesi, içinde bulunduğumuz bu oda kadar büyük bir füzedir. Lübnan'a, devasa füzeler bulundurduğu iddiaları dile getirilerek yöneltilen tehditler, bir zamanlar Irak'ın kitle imha silahları bulundurmakla suçlanmasına benziyor. Bunlar, bulamadıkları ve halen Irak'ta aramaya devam ettikleri silahlardır. Aynı senaryoyu bu kez Lübnan için tekrarlıyorlar" diye konuştu.

Peres'in Suriye'ye yönelttiği, Lübnan'daki Hizbullah örgütüne 1 ton ağırlığında savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip Scud füzeleri sağladığı iddiası, Suriye tarafından da reddedilmişti.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs de geçen hafta basına yaptığı açıklamada, Suriye'deki Scud füzelerinin, Suriye hükümetinin en yüksek seviyelerdeki yetkililerinin onayıyla Lübnan'daki Hizbullah'a gönderildiğini mesinden kaygı duyduklarını belirtmişti.

Hizbullah Bakanı Hüseyin Hac Hasan ise 17 Nisanda yaptığı açıklamada, İsrail tarafından yöneltilen iddiaları ne kabul ne reddettiklerini bildirmişti. Hizbullah'ın her zaman silahlandığını kaydeden Hasan, Peres'in iddialarını ise "Bizim hangi silaha sahip olduğumuz onları ilgilendirmez" şeklinde yanıtlamıştı.

Ne İsrail ne de ABD iddialarını kanıtlayacak bir delil ortaya koymazken, iddialar nedeniyle Suriye-ABD ilişkileri bir kez daha gerilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?