banner15

Hariri Soruşturması Genişliyor

Güvenlik Konseyi'nin Suriye'den işbirliği talep ettiği karardan sonra, soruşturmayı yürüten BM görevlisi Mehlis yeniden Lübnan'a gitti. Beşar Esad'ın kardeşiyle kayınbiraderi ifade verecek. Talabani ABD’ye karşı Suriye’yi savundu.

Hariri Soruşturması Genişliyor

Güvenlik Konseyi'nin Suriye'den işbirliği talep ettiği karardan sonra, soruşturmayı yürüten BM görevlisi Detlev Mehlis yeniden Lübnan'a gitti. BM Milletler kararı Suriye'ye soruşturmayı yürütenlere tam destek vermesi için bir ay süre tanıyor. Bu süre içinde, geçici soruşturmayı yürüten heyetin başkanı Detlev Mehlis'in, yanıtsız kalan soruların üzerine gitmeye çalışması bekleniyor.
Bu arada Suriye'nin İngiltere'deki büyükelçisi bir açıklama yaparak, BM soruşturma heyetinin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, Hariri suikasti ile ilişkilendirilen iki yakın akrabasıyla görüşebileceğini açıkladı. Suriye'nin Londra büyükelçisi Sami Kiyami BBC'ye verdiği mülakatta, geçici raporun yayımlanmasından önce soruşturma heyetinin söz konusu kişilerle görüşme talebinde bulunmadığını ya da niçin ifadelerinin alınmasının gerektiğine dair bir kanıt sunmadığını söyledi. Sözü geçen iki kişi devlet başkanının kardeşleri, Başkanlık muhafızlarının komutanı Mahir Esad ve Suriye İstihbarat Örgütü başkanı olan kayınbiraderi Asif Şevkat.

Türkiye gelişmeleri takip etmekteyiz

Suriye'nin hassas bir dönemden geçmekte olduğunu belirten Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Hariri suikastı sonucu oluşturulan BM Uluslararası Soruşturma Komisyonu raporu sonrasındaki gelişmelerin yakından izlendiğini söyledi. BM Güvenlik Konseyi'nin konuya ilişkin karar aldığını hatırlatan Gül, Suriye'yi savcıyla yakın işbirliği içinde olmaya davet ettiklerini belirtti ve yakın işbirliğinin konunun net biçimde çözülmesine yardımcı olacağını kaydetti.

Suriye'den tepki

Suriye, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin Şubat ayında öldürülmesi sonrası başlatılan Birleşmiş Milletler soruşturmasıyla tam işbirliği içinde olmadığı yolundaki suçlamaları bir kez daha reddetti. Şam yönetiminin açıklaması, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, önümüzdeki aya kadar soruşturmayla tam işbirliği yapmaması halinde Suriye'ye karşı daha sert önlemler alınacağını oy birliğiyle kabul etmesi ardından geldi. Suriye Dışişleri Bakanı Faruk el-Şara, Güvenlik Konseyi kararının, soruşturma raporunda olduğu gibi, Suriye'nin bu cinayetle bağlantısı olduğu varsayımına dayandığını söyledi. El Şara, ülkesinin Hariri cinayetiyle bir ilgisi olduğunu gösteren hiçbir kanıtın ortaya konulamadığını savundu.

Konsey oybirliğiyle onayladı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Lübnan eski başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesiyle ilgili açılan soruşturmada Suriye'nin tam işbirliği yapması çağrısında bulunan bir karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti. Tasarıda Suriye'ye, Hariri cinayetine karıştıklarından kuşkulanılan kişilere seyahat yasağı getirilmesi ve bu kişilerin ülke dışındaki varlıklarının dondurulması çağrısı yapılıyor.
Ayrıca Suriye'den, soruşturmayı yürüten heyet tarafından adı açıklanan kişileri tutuklaması ve şüpheliler ile tanıkların Suriye dışında ifade vermelerine izin vermesi isteniyor. Tasarının arkasında olan ABD, Fransa ve İngiltere'nin Suriye'ye ekonomik ambargo uygulanacağı tehdidini çıkarmayı kabul etmeleri ardından, Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesinin tamamının karar tasarısını onayladıkları belirtildi. Güvenlik Konseyi'nin iki daimi üyesi Rusya ve Çin, Suriye'nin işbirliği göstermemesi halinde ekonomik ambargolarla tehdit edilmesine karşı çıkıyordu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, konunun siyasileştirilmesini istemediğini ifade etmişti. Lavrov, devletlerarası ilişkilerin hukuk sürecinin mekanizmalarıyla karıştırılmasının yanlış olduğunu belirtmişti.

Talabani ABD’ye karşı Suriye’yi savundu

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, ABD’nin Suriye’ye düzenleyeceği olası bir askeri harekatta, Irak topraklarını kullanmasına karşı olduğunu söyledi. Celal Talabani, Arap Eş Şark El Avsat gazetesine verdiği demeçte, “Suriye’ye veya başka bir Arap ülkesine askeri harekat düzenlemek için Irak topraklarının kullanılmasına kesinlikle karşıyım” dedi. Ancak Talabani bunun sadece kendi görüşü olduğunu belirterek, ABD’nin gücü karşısında kapasitesinin sınırlı olduğunu belirtti.
Irak Devlet Başkanı, Suriye’ye çok şey borçlu olduğunu belirterek aleyhlerinde konuşamayacağını da ifade etti. Talabani, “Söyleyecek bir sözüm olursa doğrudan dostum Beşar Esad’ın yüzüne söylerim” dedi. Aynı zamanda Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri olan Celal Talabani’nin, Saddam Hüseyin döneminde Suriye’den destek aldığı biliniyor.


 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48