banner39

Hariri Suikasti BM Gündeminde

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bugünkü toplantısında, örgütün eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesiyle ilgili raporunu görüşecek. Bush, Suriye’nin uluslararası taleplere uymadığı takdirde tecrit edileceğini söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hariri Suikasti BM Gündeminde

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Alman savcı Detlev Mehlis’in hazırlamış olduğu Hariri raporunu görüşmeke üzere bugün toplanıyor. Mehlis raporunda, Suriye ve Lübnan'ın üst düzey güvenlik yetkililerinin, Hariri suikastinde yer aldıklarını ima etmişti. ABD, Fransa ve İngiltere Güvenlik Konseyi'nin, Suriye'den suikaste ilişkin süren soruşturmayla tam işbirliği yapmasını isteyen bir karar tasarısını kabul etmesini istiyor. Bu üç ülke tasarının kabulü için diğer konsey üyelerine danışıyor. Ancak Güvenlik Konseyi'nin diğer daimi üyeleri Rusya ve Çin şu ana kadar muhtemel karar tasarısı hakkında bir yorum yapmış değil. Şam Yönetimi ise zaten soruşturmayla işbirliği yaptığını ve yapılan suçlamaların siyasi maksatlı olduğunu belirtiyor. Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri, Şubat ayında başkent Beyrut'da düzenlenen bir bombalı saldırı sonucu yaşamını yitirmişti. Saldırıda ayrıca 20 kişi daha ölmüştü. Hariri suikasti sonrası Lübnan'da düzenlenen Şam karşıtı gösteriler, Suriye'nin birliklerini Lübnan'dan çekmesine yol açmıştı.

 

ABD’den Suriye’ye tecrit tehdidi

 

ABD Başkanı George Bush, Suriye’nin uluslararası taleplere uymadığı takdirde tecrit edileceğini söyledi. Bush, El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, “Suriye hükümeti, özgür dünyanın taleplerini çok ciddiye almalıdır” dedi. ABD Başkanı, Suriye’ye karşı askeri güç kullanılmasınınsa son seçenek olduğunu söyledi. Irak’taki son gelişmeleri de değerlendiren Bush, anayasanın onaylanmasının ülkede kalıcı hükümet için seçimin önünü açacağını ve Iraklıları seçim sürecine katılmaya teşvik edeceğini belirtti. Bush, devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’in adil olarak yargılanacağını da savunarak, “En önemlisi yargılamanın adil olmasıdır. Bu, Saddam Hüseyin’in öldürdüğü binlerce insana olanak tanımadığı bir şeydir” dedi.

 

"Saddam davası adil olacak"

 

ABD Başkanı George Bush, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in davasının 'adil' olacağını ve 28 kasıma ertelenen duruşmanın 'devam etmesi' gerektiğini söyledi. Bush, El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, ''en önemli şey, bu duruşmanın adil olacağıdır. Bu, onun öldürdüğü binlerce insana olanak tanımadığı bir şeydir'' dedi. Bush, davanın sürmesi gerektiğini de vurgulayarak, ''mesele davayı sürdürecek cesaretin bulunup bulunmadığıdır. Irak halkının, Saddam Hüseyin'in işlediği suçlar için yargılandığını görmek isteyeceğini düşünüyorum'' dedi. Bush açıklamasında ayrıca, ''eğer Irak anayasası kabul edilirse, ki kabul edilecek gibi görünüyor, kalıcı bir hükümet için seçim düzenlenecek. Bizim görevimiz, tüm Iraklıların seçim sürecine katılmalarını teşvik etmek olacaktır'' diye konuştu. Saddam Hüseyin ve Baas rejiminin üst düzey yedi ismi 19 ekimde hakim karşısındaydı. Saddam Hüseyin, davaya bakan Kürt Mahkeme Başkanı'na mahkemeyi tanımadığını ve 'suçsuz' olduğunu söylemişti. Duruşma 28 kasıma ertelenmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?