banner39

'Hariri Suikasti Zanlıları Tutuklansın'

BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden ABD, Fransa ve İngiltere Suriye'ye yönelik ortak bir karar tasarısı hazırlayarak Konsey üyeleri arasında dolaştırmaya başladı. Tasarıda Suriye'den ayrıca örgütün şüpheli gördüğü tüm vatandaşlarını tutuklaması ve

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Hariri Suikasti Zanlıları Tutuklansın'

ABD ve Fransa, Suriye'yi Hariri suikasti nedeniyle yaptırımla tehdit eden bir karar tasarısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin diğer üyelerine sundu. Tasarıda, Suriye'nin Birleşmiş Milletler'in olaya ilişkin soruşturmasıyla tam işbirliği yapması isteniyor. Suriyeliler ise zaten bunu yaptıklarını savunuyorlar. Tasarıda Suriye'den ayrıca örgütün şüpheli gördüğü tüm vatandaşlarını tutuklaması ve müfettişlerce sorgulanmalarına izin vermesi isteniyor. Ancak Güvenlik Konseyi üyelerinden Rusya, Çin ya da Cezayir, tasarıda bahsi geçen yaptırımları veto edebilir. Lübnan'ın eski başbakanı Refik Hariri geçen Şubat ayında bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Birleşmiş Milletler'den Alman savcı Detlev Mehlis'in yürüttüğü dört aylık soruşturmada, Hariri'yi öldürme kararının, Suriyeli istihbarat yetkililerinin onayı olmadan alınmadığı sonucuna varılmıştı. Öte yandan ABD Başkanı George Bush, Birleşmiş Milletler'e, Hariri'nin ölümünden dolayı Suriye'yi cezalandırması yolundaki çağrısını tekrarladı.

Tasarı Pazartesi ele alınacak
   
ABD, Fransa ve İngiltere'nin hazırladığı ortak karar tasarısı Güvenlik Konseyi üyeleri arasında, BM tarafından Hariri suikastını araştırmakla görevlendirilen Uluslararası Bağımsız Soruşturma Komisyonu Başkanı Alman Savcı Detlev Mehlis'in Konsey'e verdiği brifingden sadece saatler sonra dolaştırılmaya başlandı. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi John Bolton, yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi'nin Pazartesi günü dışişleri bakanları düzeyinde toplanarak söz konusu karar tasarısını ele alacağını kaydetti. Karar tasarısının kabul edilmesinin beklendiğini ifade eden diplomatik kaynaklar ise bunun Suriye üzerindeki baskıları artıracağına dikkat çektiler.

Esad'dan suçluları tutuklama sözü

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, Washington, Londra ve Paris'e mektup göndererek, eski Başbakan Refik Hariri suikastına karışanları adalet önüne çıkarma sözü verdiği bildirildi. Washington Post gazetesinin diplomatik kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, Suriye Devlet Başkanı Esad, pazar günü gönderdiği mektupta, Hariri suikastıyla hükümetinin ilgisi bulunduğu iddialarını bir kez daha yineleyerek, bu konuda Suriye üzerinde uygulanacak her türlü baskının bölgede ciddi sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu. Mektubunda, ''Suriye'nin masum olduğunu ve somut kanıtlar temelinde, bu suça karışmış olabilecek her Suriyelinin adalet önüne çıkarılması için gerekeni yapmaya hazır olduğumu belirtmek istiyorum'' diyen Esad, ''BM soruşturma komisyonunun raporunun Suriye üzerinde siyasi baskı unsuru olarak kullanılmasının, bölgede zaten hassas olan durum konusunda önemli ve ciddi yankıları olabileceğini'' savundu.

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?