banner39

Harita skandalında suçu Google'a attılar

Türkiye haritasını yasal sınırlarının dışında gösteren harita yayımlayan MEB yetkilileri suçu Google'da gördüler.

Arşiv 02.10.2009, 14:30 02.10.2009, 14:30
Harita skandalında suçu Google'a attılar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer tarafından hazırlanan ve okullara dağıtılan eğitim CD'sinde Türkiye sınırları Doğu ve Güneydoğu'da genişletilmişti.

Hürriyet'in haberine göre, Kuzey Irak'ın Kerkük, Musul, Erbil kentleri, Acara Özer Cumhuriyeti'nin başkenti Batum ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Türk topraklarına dahil edilmiş, Kıbrıs'taki sınırlar da ortadan kaldırılıp Türkiye'ye katılmıştı. Koşuyolu Adile Sultan Kasrı Öğretmen Evi'nde, basınla tanışma toplantısı düzenleyen İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, konuyla ilgili şunları söyledi: "Bu, projenin o dönemdeki hızından kaynaklanan bir hatadır. Komisyondaki görevliler, Google arama motorundan faydalanmışlar. Ekrana ilk çıkan sitedeki haritayı kullanmışlar. Bu bilgiler kesinlikle Milli Eğitim Bakanlığı veya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün arşivinden alınmadı. Söz konusu site, öğrencilerin ödev yaparken faydalandığı bir internet adresidir. Yapılan bir kaza, bir olumsuzluktur. Ama bu hatadan ders çıkarmak gerekiyor. Bir veriden faydalanırken çok dikkatli olmak zorundasınız."

banner53
Yorumlar (1)
Akıncı(tr) 12 yıl önce
Bu harıtayı 2 yıl önce ilk çıktıĞında görenlerden biriyim. o aralar Türkiye alehtarı bölücü haritalar çok revaçtaydı. ABD genel kurmayı bile "yanlışlıkla" bizi bölen haritalar yayınlıyordu.Bu harita yanlışlıkla kitaplara konmadı tepki olsun diye kondu. Milli eğitim böyle küçük bir hatayı yapamaz.Yanlışlık falan yok birilerine gönderme var. Bizim basın kime hizmet ediyor, onlar yaparsa ses çıkarmazlar biz yaparsakyerden yere vururlar. Milli eğitimi tebrik ediyorum, gerekeni yaptı.
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?