banner15

Harvard, zorunlu din dersi koyuyor

Amerika'nın en eski ve prestijli üniversitesi Harvard, müfredata zorunlu din dersi koyma yolunda.

Harvard, zorunlu din dersi koyuyor

ABD'nin en eski ve prestijli üniversitesi Harvard, müfredata zorunlu din dersi koyma yolunda. Bir fakülte komitesi, tüm öğrenciler için zorunlu Amerikan tarihi ve ahlâk derslerine din dersinin eklenmesini tavsiye etti. Hayata geçirilirse, 1636'da Amerikalı püritenlerin Britanya'nın Oxford ve Cambridge üniversitelerinde eğitim görmüş din adamı ithal etmek yerine kendi din adamlarını yetiştirmek amacıyla kurduğu Harvard özüne dönecek!
Zorunlu dersleri belirleme tartışmasının hiç bitmediği Harvard'ın muhtelif dersleri bir ana tema etrafında birleştiren müfredatı, dar kafalı akademik meselelere odaklanıp öğrencileri gerçek dünya sorunlarına hazırlamamakla eleştiriliyor. Eleştirilere yanıt olarak hazırlanan komisyon raporu ise, tüm öğrencilerin 'mantık ve iman' konulu ders almalarını tavsiye etti. Bu derslerde 'din ve demokrasi', Evrim kuramı, 'Niye Tanrı'yı Amerikalılar seviyor da Avrupalılar sevmiyor' gibi meseleler incelenecek.
Öğrencilerin yüzde 94'ünün din konusunu tartıştığı ve yüzde 74'ünün kiliseye gittiğini, pek azının akademisyen kalmaya niyetli olduğunu ve çoğunun iş hayatına atılacağını aktaran rapor, "Harvard artık dini misyonu olan bir kurum değil, ancak din, Harvard mezunlarının yaşamlarında karşılaşacakları bir olgu" diyor. Altı üyeli komisyonun eşbaşkanı olan felsefe profesörü Alison Simmons da, "Üniversitede dindar değilseniz dinle yüzleşmenize gerek yoktur, ama gerçek dünyada var" görüşünü aktardı.

'Karşılaştırmalı eğitim olsun'

Raporda, ayrıca, Harvard öğrencilerinin Amerikan tarihi, kurumları ve değerlerini anlaması, bunun için ABD'nin diğer ülkelerle karşılaştırmalı incelenmesi gereği vurgulanıyor. Tüm öğrencilerin kurs ödevi alması tavsiye edilen iki alan ise bilim-teknoloji ile 'Kültürel Gelenekler ve Kültürel Değişim' dersi. Harvard kulislerinde bu önerilerin öğrencilerin açık fikirli sanat dersleri almalarını önlemeye yönelik olduğu konuşuluyor.
Değişikliğe açık tasarı, ancak Harvard Sanat ve Bilimler Fakültesi'ndeki oylamayı geçebilirse uygulanacak. ABD'deki pek çok üniversite dinle bağlantılı dersleri zorunlu kılmaya başladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48