banner15

Hasan El Benna’nın hayatı film oluyor

Mısırdaki Müslüman Kardeşler hareketinin kurucusu Hasan El Benna’nın hayatı film oluyor. Harekete yakın kaynaklar El Benna’nın yaşamı, mücadelesi ve şehadetini konu alacak filmin Arap ve İslam dünyasında izlenme rekorları kıracağını belirtiyorlar

Hasan El Benna’nın hayatı film oluyor

Halil Çelik/ Dünya Bülteni

 

Son parlamento seçimlerinde aldığı başarılı sonuçlarla ana muhalefet partisi konumundaki Müslüman Kardeşler Hareketi (İhvan) yetkililerinin hareketin kurucusu Hasan El Benna’nın hayatını ve mücadelesini anlatan bir filme imza atma niyetinde oldukları belirtildi. Harekete yakın kaynaklar, İhvan hareketinin 84 ülkedeki potansiyelinden istifade ederek filmin gösterime girmesi durumunda izlenme  rekorları kıracağını ve 1 milyar Mısır lirası (yaklaşık 160 milyon dolar) gelir getireceğini, Arap ve İslam dünyasında geniş kesimlerin cemaatin kurucusuyla ilgili filme büyük ilgi göstereceğine işaret  ediyorlar.

 

İhvan hareketinin ileri gelen liderlerinden ve Mısır Enformasyon Merkezi Müdürü Ali Abdulfettah, filmin senaryosunun hazır olduğunu ve 150 milyon ile 200 milyon Mısır lirası (yaklaşık 25.000 ila 30.000 dolar arası) bir bütçeyle çekileceğini belirtti. Abdulfettah siyasi ve güvenlik şartlarının bu filmin çekilmesi ve vizyona konulmasına izin vermesi durumunda yüksek gelir getireceğine dikkat çekerek güvenlik güçlerinin filmin gösterimine izin vermesini uzak ihtimal gördüğünü ancak Amerikan ve Batılı baskılar olmadığı taktirde Suriye’nin gösterime izin verebileceğini ifade etti.

 

Abdulfettah ayrıca Mısır rejiminin ve ABD’nin İhvan cemaatini ve kurucusu Hasan El Benna’yı yücelten bir filme izin vermeyeceklerini vurgulayarak filmin çekimleri sırasında her hangi bir zorlukla karşılaşacaklarını sanmadığını belirtti. Filmin çekileceği mekanların hazır olduğuna işaret eden Abdulfettah, tek sorunun filmin gösterimine güvenlik güçlerinin ve kontrol kurumunun izin vermesi olduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48