banner39

Hasan El Benna'nın ölümünün 61. yılı-BELGESEL

Müslüman Kardeşler Hareketi'nin kurucusu ve teorisyeni Hasan el Benna'nın ölümü üzerinden 61 yıl geçti.

Arşiv 12.02.2010, 17:05 13.02.2010, 07:53
Hasan El Benna'nın ölümünün 61. yılı-BELGESEL

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bundan 61 yıl önce bir suikaste kurban giden Hasan el Benna, fikirleri ve kurduğu Müslüman Kardeşler örgütü ile Mısır ve Ortadoğu'nun politik ve sosyal hayatını etkilemeye devam ediyor.

14 Ekim 1906'da Mısır'ın Buhayre iline bağlı Mahmûdiye kasabasında doğan Hasan Ahmed Abdurrahman el-Bennâ, ilk öğrenimini, geçimini saatçilikle temin ettiği için "Saatî" lakabıyla anılan babası Hanbelî âlimi Ahmed b. Abdurrahman el-Bennâ'dan almış; sekiz yaşında Mahmûdiye'deki klasik eğitim veren Medresetü'r-Reşâdi'd-diniyye'ye girmiş ve orada Kuran'ın bir kısmını ezberlemiş; ayrıca nahiv ve Arap edebiyatı okumuştur. Üzerinde derin izler bırakan medresenin yöneticisi Şeyh Muhammed Zehrân'ın buradan ayrılmasıyla modern bir tarzda eğitim veren el-Medresetü'l-İdâdiyye'ye kaydolan Hasan el-Bennâ, burada bir yandan da hıfzını tamamlamaya çalışmıştır. Mısır yönetiminin idadileri kapatması üzerine Demenhur'daki ilköğretmen okuluna geçen el-Bennâ, idadi yıllarında Cemiyyetü'l-Ahlâkı'l-Edebiyye ve Cem'iyyetü men'i'l-Muharremât gibi kuruluşlarda görev almıştır. Bu dönemde Hassâfiyye tarikatı şeyhi Abdülvehhab el-Hassâfi'ye intisap etmesi, onun mutasavvıf çevrelerle yakın bir ilişki kurmasında etkili olmuş; müteakip dönemlerde de Mahmûdiye'de Cem'iyyetü'l-Hassâfiyye el-Hayriyye ile eş-Şübbânü'l-Müslimîn'in kurulmasında önemli bir rol oynamıştır.

İlköğretimini bitirmesinin ardından Kahire'ye giden Hasan el-Bennâ, burada "Küçük Ezher" olarak bilinen Dârülulûm'a kaydolmuştur. Kendisini derslerine ve ilmî faaliyetlerine adadığı bu yıllarda, fırsat buldukça Kahire'ye giden ve saat tamirciliğine devam eden babasına yardımda bulunmuştur.
 

Dar'ul Ulum'u bitiren Benna 1927'de Arapça öğretmeni olarak Süveyş Kanalı yakınlarında bulunan İsmailiye'de bir ilkokula atandı. İngilizlerin ülkedeki ekonomik ve askeri varlığı açısından büyük önem taşıyan bu kentte, Müslümanları derinden sarsan olaylara tanık oldu. Mart 1928'de altı kişiyle birlikte İslamın ilkeleriyle irtibatı yeniden sağlamayı amaçlayan Müslüman Kardeşler'i kurdu.1930'larda kendi isteğiyle Kahire'deki bir okula atandı.II. Dünya Savaşı başladığında çok sayıda öğrenci, devlet memuru ve işçi Müslüman Kardeşler'e üyeydi ve Örgüt Mısır toplumunun hemen bütün kesimlerini temsil eden bir önemli siyasi güç olmuştu. Örgütün ülkede etkin olmaya başlaması sonrası tedirgin olan Hükümet, Müslüman Kardeşler ve lideri Hasan el Benna'yi tasfiye etmek için operasyon başlattı.

Hasan el-Benna Şubat 1949'da hükümetin göz yumduğu bir suikast sonucunda Kahire'de öldürüldü.

Da'vetuna, Nahvü'n-Nur, Akidetuna, el-İhvanü'l Müslimun tahte Rayetü'l-Ku'ran, Muskilatuna fi da'va'l Nizami'l-İslam, Müzekkiratü'd-Da'va ve'd-Dai adlı eserlerinde emperyalizme karşı Müslüman ulusların İslam ilkelerine dayanan birliğini savunan Hasan el-Benna gerek kurduğu Müslüman Kardeşler örgütü gerek eserleriyle özelde Ortadoğu'da genelde Müslüman ülkelerde özelliğini muhafaza ediyor.

Yorumlar (1)
mücahid alper 13 yıl önce
allah ona gani gani rahmet etsin kabri pür nur.mekaanı cennet olsun...allah onun gibi fedakar müslüman kahramanları başımzdan eksik etmesın...
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?