banner39

Haşim Kılıç, ideal yargıç profilini çizdi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, yargıçların ideolojik takıntılardan kurtulmaları gerektiğini söyledi.

Arşiv 29.09.2009, 13:36 29.09.2009, 13:36
Haşim Kılıç, ideal yargıç profilini çizdi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yargıçlara seslenerek, ''Etrafını saran ideolojik kuşatmalardan kendisini kurtaran yargıç, tarafsızlığını ve onurunu yücelterek yaşayabilir.'' dedi.

Toplumda son günlerde yaşanan cinayetlere de değinen Kılıç, ''Akıllara durgunluk veren ölüm ve cinayet yöntemleri, toplumun ilgiyle izlediği dizi programları arasına katıldı.'' eleştirisinde bulundu.

Kılıç, Ufuk Üniversitesi'nde yeni eğitim yılının başlaması nedeniyle ders verdi.

Öğrencilere Anayasa Mahkemesi'nin görevlerinin yanı sıra, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı gibi konularda açıklama yapan Kılıç, son günlerde sıkça tartışılan konularda da üstü kapalı görüş bildirdi.

Kılıç, hukukun üstülüğünün ve bağımsızlığının sağlanması için yargıçların her türlü ideolojik düşünceden arınarak karar vermesi gerektiğini vurguladı.

Kılıç, şunları söyledi: ''Hakim, vicdanında kurulan mahkemede tarafsızlığını etkileyecek duygularına, öznel düşüncelerine ve öfkesine kayıtsız kalmak zorundadır. Etrafını saran ideolojik kuşatmalardan kendisini kurtaran yargıç, tarafsızlığını ve onurunu yücelterek yaşayabilir.''

Toplumda son günlerde yaşanan cinayetlere de değinen Kılıç, Münevver Karabulut cinayetine atıfta bulunarak, ''Akıllara durgunluk veren ölüm ve cinayet yöntemleri, toplumun ilgiyle izlediği dizi programları arasına katıldı.'' diye konuştu.

Toplum olarak birlikte yaşamamak için her türlü çabanın ortaya konulduğunu savunan Kılıç, bunun yanlışlığına değinerek, ''Son yıllarda güvensiz, sevgisiz ve hoşgörüsüz bir yaşantısıyla ciddi bir travma geçirmektedir. Adeta toplumsal bir cinnet hali yaşanmaktadır. Hayatın her aşamasında şiddet ve öfkenin, kinin dalgalarıyla yaşıyoruz. Birlikte yaşamamak için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Akıllara durgunluk veren ölüm ve cinayet yöntemleri, toplumun ilgiyle izlediği dizi programları arasına katıldı.'' şeklinde konuştu.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?