banner39

Haşim Kılıç: Vicdanım rahat

Haşım Kılıç, "Kılı kırk yararak, günlerce en ayrıntılı incelemeyi yaparak özgür vicdanımızda karar verdik" dedi.

Arşiv 14.12.2009, 09:19 14.12.2009, 09:23
Haşim Kılıç: Vicdanım rahat

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, "Vicdanım müsterih" diyor; hem delillerin incelenmesindeki titizlik açısından, hem kararın Anayasa'ya ve evrensel hukuka uygunluğu açısından...

"Davaya bakan bütün arkadaşlarımız davanın toplumsal hassasiyetini biliyoruz. Kılı kırk yararak, günlerce en ayrıntılı incelemeyi yaparak özgür vicdanımızda karar verdik"

Milliyet yazarı Taha Akyol'a konuşan Haşim Kılıç, "karara Cemil Çiçek önceden AİHM'nin Herri Batasuna kararını hatırlatarak mahkemenize yön vermiş... Kararın amacı 'açılım'ı sabote etmekmiş..." yönündeki yorumları çirkin bularak yalanladı ve bir yargıç olarak bu konuda polemiğe girmeyeceğini belirtti. Ancak Herri Batasuna konusuna da açıklık getirmeyi ihmal etmedi: "TV kayıtları ortada. Ben açıklamamda AİHM'nin Herri Batasuna kararından bahsetmedim. Bir gazeteci bunu sorunca AİHM'nin bütün kararlarını, o arada Batasuna kararını da incelediğimizi söyledim. Biz her konuda AİHM içtihatlarına önem veriyoruz. Yoksa, Batasuna kararının bizim kararımıza özel ve doğrudan bir etkisi olmadı. Anayasa Mahkemesi olarak vicdanımızla karar verdik"

Kılıç, "Kanunun toplumsal hassasiyetinin bilincindeyiz. Kararı da gecikmeden ve çok dikkatli, özenli olarak yazacağız. Kararımızın hukuksal bakımdan ne kadar güçlü olduğunu herkes görecek. Yılbaşından önce yazımı bitirmeyi amaçlıyoruz. Kararımızın gerekçesini bekleyin, bir sorunuzun cevabını orada bulursunuz" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?