banner15

Haşim Kılıç'tan Kanadoğlu'na 'keçi' davası

Haşim Kılıç, Sabih Kanadoğlu'nun Van'daki konuşması nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Haşim Kılıç'tan Kanadoğlu'na 'keçi' davası

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu hakkında, Van'da yaptığı konuşma nedeniyle ''kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret'' suçundan cezalandırılması istemiyle suç duyurusunda bulundu.

Kanadoğlu'nun Kılıç hakkında 'keçi' benzetmesi yaptığı iddia edilmiş, ses kaydı ortaya çıkmıştı.

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu bir haber ajansına yaptığı açıklamada Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç hakkında "keçi" benzetmesi yapmadığını savunmuştu. Ancak görüntüler ve ses kaydı ise Kanadoğlu'nu yalanlamıştı.

Haşim Kılıç'ın avukatı Ali Özkaya tarafından, Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Kanadoğlu'nun, 29 Martta, Atatürkçü Düşünce Derneğinin Van Şubesince, Van Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Türkiye'de Hukuk Devleti, Bugünü ve Yarını'' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldığı hatırlatıldı.

Dilekçede, Sabih Kanadoğlu'nun, Anayasa değişikliği teklifi hakkındaki bir kısım görüşlerini beyan ettikten sonra teklifle getirilmek istenen yeni Anayasa Mahkemesinin yapısını eleştirdiği ve akabinde konuyu Haşim Kılıç'a getirerek, ''Şimdiki Anayasa Mahkemesinde bir tek hukukçu olmayan üye var. O da başkan. Yeni değişiklikle şartlar oluşursa 13 hukukçu olmayan kişi mahkemeye üye olabilir. Biz bir 'keçi' ile baş edemiyorduk. Şimdi 13 hukukçu olmayan üye ile karşı karşıya kalacağız'' ifadelerini kullandığı kaydedildi.

Suç duyurusu dilekçesinde, ''Eski bir yüksek mahkeme üyesinin, 'Hukuk Devleti' konulu bir konuşma sırasında, hukuk devleti için en kutsal varlık olan 'bireyin' ve özellikle bir Yüksek Mahkeme Başkanı'nın onur, şeref ve saygınlığına saldırması, onu bir hayvana benzetmesi, TCK kapsamında açıkça suç oluşturduğu kadar geçmişte bulunduğu makamların yüksekliği ile de bağdaşmayan bir davranıştır'' denildi.

Dilekçede, Kanadoğlu'nun, TCK'nın 125/3. maddesinin (a) bendi ve 4. maddesi uyarınca ''kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret'' suçundan cezalandırılması talep edildi.

SES KAYDINDA NE VARDI?


'Keçi' cümlesinden sonra salonda gülüşmelerin duyulması ise dikkat çekiyor. Yargıtay Onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu ve YARSAV Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Atatürkçü Düşünce Derneği Van Şubesi'nin düzenlediği 'Türkiye'de Hukuk Devleti, Bugünü Yarını' konulu konferansa katılmıştı. Kültür Merkezi Salonu'nda düzenlenen konferansta konuşan Kanadoğlu, AK Parti'nin hazırladığı 26 maddelik anayasa değişikliğini kepazelik olarak değerlendirmişti.

Kanadoğlu, programda iktidarın yüce divan korkusuyla Anayasa Mahkemesi'nin oluşumun değiştirmeye gittiğini ileri sürerek şunları söylüyor : "Şimdiki Anayasa Mahkemesi'nde bir tek hukukçu olmayan üyesi var. O da başkan. Yeni değişiklikle şartlar oluşursa 13 hukukçu olmayan kişi mahkemeye üye olabilir. Biz bir 'keçi' ile baş edemiyorduk. Şimdi 13 hukukçu olmayan üye ile karşı karşıya kalacağız."

Bu sırada salondan gülüşmeler ve alkışlar duyulurken görüntü ve ses kayıtlarına da 'keçi' ifadesi geçiyor.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2010, 16:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35