Hastalara ambulansta müzik dinletecekler

Danimarka'da hastaları sakinleştirmek için ambülânslarda müzik dinletilecek.

Hastalara ambulansta müzik dinletecekler


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Danimarka'da yeni başlatılacak bir uygulamada, ambülânslarda hastalara müzik dinletilecek. Dinletilecek slov müziklerle özellikle kalp rahatsızlığı olan hastalara yardımcı olunması bekleniyor.

Danimarkalı doktorlar ile Falck isimli ambulâns şirketinin işbirliği ile yapılacak olan projede yer alan Ålborg Hastanesi Başhekim Per Thorgaard, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Stres, kalp rahatsızlıklarında adeta bir zehirdir. Bu yüzden de ambülânslardan gelen gürültüleri en aza indirmek önemlidir" dedi. İlk araştırmalarında ambülâns siren seslerinin hastaları daha çok strese soktuğunu ve bunu aza indirgemek için hastaların kulaklarına yakın hopörler koyduklarını ve çeşitli sesler verdiklerini söyleyen Başhekim Thorgaard, hastalara en iyi gelen sesin insan sesi olduğunu gördüklerini aktardı.

Bu yeni uygulamanın ilk olarak Nordjylland bölgesinde başlatılacağı ifade edilirken, Başhekim Thorgaard, bu denemede iyi dönüşümler almaları halinde bunun bütün ülke geneline yaygınlaştırılabileceğini söyledi.
 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 03:00
banner53
YORUM EKLE

banner39