banner39

Hatay'da ilginç iki olay

Hatay'da bugün meydana gelen iki ayrı olay birçok yönden birbirine benzerlik gösterirken, Jandarma'nın her iki olayda da yatırımcıların güvenliğini sağlayamaması dikkat çekti.

Arşiv 18.06.2010, 15:38 18.06.2010, 15:38
Hatay'da ilginç iki olay

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Hatay'da bugün iki ilginç olay yaşandı. İkisi de yatırımla ilgiliydi. Olaylardan biri Samandağı'nda meydana geldi. Halk yollara döküldü yatırım için bölgede bulunan şirketlerin iş makinaları engellendi. Olaya Jandarma el koydu ancak şirket de dev yatırıma başlamayı erteledi. Bir Başka olay da Erzin İlçesi'nde meydana geldi. Burada da büyük bir gemi ve tersane santrali kurmak isteyen şirkete halk tarafından tepki gösterildi. Ellerinde sopalarla vatandaşlar şirket araçlarını darp etti. Bu olaya da Jandarma el koydu. Ve yine şirket işlere başlayamadan ilçeden ayrıldı.

GEMİ-TERSANE SATRALİNE ENGEL

Hatay’ın Erzin İlçesi Aşağı Burnaz köyüne Tosyalı Holding tarafından yapılacak olan liman, gemi tersanesi ve beton santrali projesiyle ilgili ÇED süreci, halkın katılımı sağlamak, faaliyet raporlarını hakkında halka bilgilendirme toplantısı Burnaz köylülerinin direnişi ile iptal oldu.

Tosyalı Holding yetkilileri, köylü vatandaşları liman ve gemi tersanesi hakkında görüş ve önerilerini almak için Turunçlu köyü okul bahçesinde toplantı düzenlendi. Toplantıda ilçe jandarma geniş güvenlik önlemi aldı. Halkın katılım toplantısı yapıldığı sırada Aşağı Burnaz köylüleri Tos-Çelik- yetkililerini taş ve sopalarla ve arabalarına taş atarak toplantıya engel olmaya çalıştılar. Yöre halkının projeye büyük tepkisi üzerine mevcut güvenlik sıkıntısından dolayı toplantı yapılamadı.

Köylülerden sert tepki alan Tos-Çeliğe ait mali işler aracı köylüler tarafından taş yağmurunu tutuldu. jandarmanın olaya el atması sonrası ortalık sakinleşti ve toplantı daha sonra güvenlik sıkıntısından dolayı iptal edildi. Daha sonra Aşağı Burnaz Köyü Muhtarı Hasan Armut ve Tos-Çelik fabrika müdürü Ahmet taşkın ile birlikte okul müdürü odasında kısa bir görüşme yaptılar.

SAMANDAĞI'NDA RÜZGAR SANTRALİNE ENGEL

Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Tekebaşı Beldesinde değ aynı benzer bir olay yaşandı. Tarım arazilerinin üzerinde rüzgar enerji santrali türbinlerinin kurulmasını istemeyen vatandaşlar barikat kurarak, yol kapattı.

Samandağ ilçesine bağlı Tekebaşı Beldesi'nde rüzgar enerji santrali türbinlerine karşı tepkilerini dile getirmek için bir araya gelen yüzlerce vatandaş, rüzgar türbinlerinin tarım arazilerinin dışına kurulması talebiyle yürüyüş düzenledi, barikat kurarak yol kapattı.

Vatandaşlar rüzgar santrali inşaatında çalışmak üzere TIR'larla bölgeye gönderilen iş makinelerinin Tekebaşı beldesinden geçişine izin vermedi. Bunun üzerine Meydan köyü üzerinden geçiş yapmak isteyen TIR'lar burada da vatandaşların barikatlarıyla karşılaştı. Köy halkının da kepenk kapatarak destek verdiği eylem dolayısıyla bölgeye takviye kuvvet olarak çok sayıda asker ve çevik kuvvet polisi sevk edildi.

İş makinelerinin geçişine izin vermeyen belde halkı, kurdukları barikatların ardında lastik yakarak eylemlerini sürdürürken, eylemle ilgili açıklama yapan Tekebaşı Belediye Başkanı İrfan Balıkçı, vatandaşların rüzgar enerji santrallerinin tarım arazileri üzerine kurulmasına karşı gösterdikleri tepkinin son derece haklı olduğunu ve yetkililerin bu sese kulak vermesi gerektiğini söyledi.

Rüzgar santraline karşı düzenlenen eyleme katılan vatandaşlar ise, "Biz yıllardır bu toprakları ekip biçiyoruz. Bizim tek geçim kaynağımız bu topraklar. Rüzgar enerjisi üretimine karşı değiliz. Sadece yerleşim alanı içinde kurulması istemiyoruz. Biz halk olarak tarım arazilerimize sahip çıkıyoruz. Sonuna kadar mücadele etmeye kararlıyız. Topraklarımızı kimseye vermeyeceğiz" diye konuştular.

Olay yerine gelerek, eylem yapan vatandaşlarla görüşen Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Vedat Çolak, sorunun çözümü konusunda çaba harcayacağını söyleyerek vatandaşları, eylemi sonlandırmaları için ikna etti. 

Yaklaşık 3 saat süren yol kapatma eylemi olaysız bir şekilde son bulurken, iş makinelerini taşıyan TIR, geniş güvenlik önlemleri altında Meydan köyünden çıkartıldı.
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?