Hattab'ın öğrencisi müftüye hem tepki hem destek var!

Direnişin önemli ismi Hattab'tan ders alan K. Osetya müftüsünün sözleri Rusya'da yankı uyandırdı.

Hattab'ın öğrencisi müftüye hem tepki hem destek var!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Osetya müftüsü Ali-Hacı Yevteyev'in Rus basınına yaptığı açıklamalar, çeşitli kesimlerden tepki çekmeye devam ederken bazı Müslümanlar da onu destekliyor. Yevteyev geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, direnişçilerin yaptıklarının yanlış ve zamansız olduğunu söylemişti.

Yevteyev açıklamasında önce bölgenin tarihi İslami kimliği hakkında konuşmuştu. Müftülük görevine iki yıl önce başlayan Yevteyev döneminde, Kuzey Osetya halkının sadece yüzde 2’sinin Müslüman olduğu iddia ediliyordu. Ancak bölge müftüsü, bölge halkının en az yüzde 30’nun Müslüman olduğunu rakamlarla ortaya koydu. Yevteyev'e göre her ne kadar Müslümanlar yeterli sayda bulunsa da dindar halkın sayısı ülkede azınlıktalar.

Bununla beraber Güney Osetya’da Müslümanların cami sorunu bulunuyor. Yerel yönetim de cami inşaatına izin vermeyeceğini belirtiyor. Yevteyev Güney Osetya’da Müslümanların sorunlarının çözülmesi için aktif bir şekilde faaliyet gösterdiklerini ifade etti.

Kuzey Osetya’da ise 21 cami bulunuyor. Camilerden bir kısmının – Beslan, Elhotovo, Zamankulu, Nogkau camiilerinin – tamir edilmesi gerekiyor.

Kuzey Osetya dini lideri camiilerin imam sorununun çözülmesi için Mısır ve Suudi Arabistan gibi ülkeler gençlerin eğitim maksadıyla gönderildiğini belirtti. Bundan sonra cihad konusu hakkında konuşan Yevteyev bu konunun İslamın ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade etti: “Cihad dinin bir parçasıdır. Cihad hakkında konuşmamak İslam’dan çıkma anlamına gelmiyor. Hilafet, cihad, şeriat ile yönetilme meseleleri de bunun içerisinde bulunmakta. Cihad 14 kısma bölünüyor ve cihadın bir türü de silahlı savaş anlamını taşıyır. Her Müslümanın evini, malını, namusunu ve dinini muhafaza etmesi gerekiyor. Bununla da Müslüman ebedi felahı elde etmiş oluyor. Açık bir şekilde söylüyorum: İslam’da cihad bulunmamakta diye söylediğim anda dinden çıkmış oluyorum. Hilafet konusu: Rüyalarımda hep İslam devletinde yaşadığımı görmekteyim. Böyle bir devlet nasıl inşa edilebilir? Ben ormanda yaşayan – direnişçileri kastetmekte – insanlardan farklı düşünmekteyim. Muhammed (s.a.s) da savaş zamanının gelmesini bekledi ve yalnız Medine’ye hicretinden sonra cihad etti.”

Kendi hayatı hakkında da konuşan Yevteyev bir zamanlar ünlü direniş komutanı Hattab’tan ders aldığını daha sonra ise Mısır ve Suudi Arabistan’da eğitimine devam ettiğini belirtti. Ancak zamanla radikal düşüncelerden vazgeçtiğini öne sürdü.

Rusya Müftüler Birliğinin eş başkanı ve Saratov eyaleti Müslümanları Dini idaresinin başkanı Mukaddas Bibarsov genel olarak cihad konusu hakkında Yevteyev’in açıklamasının dinin gerçeklerini yansıttığını ve bu konunun her dinin, devletin temelini teşkil ettiğini iddia etti. Ayrıca Kuzey Osetya müftüsünün istifasının da yanlış olacağını öne sürdü. Pervıy Kanal’ın sunucusu Maksim Şevçenko Yevteyev’e saygı duyduğunu ve müftünün bölge barışına hizmet ettiğini belirtti. “Rusya İslam mirası” harekatının lideri Şevkat Avyasov da müftüye destek vererek müftünün doğruları söylediğini ve eleştirilmesinin yanlış olduğunu açıkladı. Rus bilim adamları, aydınları ve basın mensupları içerisinde birçok önde gelen şahıslardan Yevteyev’e destek açıklaması yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2011, 13:03
banner53
YORUM EKLE

banner39