banner15

Hava korsanı Dünya basınında

Blair-Erdoğan buluşmasında 'taviz planı', Türk hava korsanlarının amacı neydi?, Papa cennetin kapısını genişletiyor, İklim uzmanlarının 'kurak yüzyıl' uyarısı, ve anne sütünün zekaya faydası var mı?

Hava korsanı Dünya basınında

Blair-Erdoğan buluşması

Guardian'daki haberin başlığı: ''Üyelik başvurusunu kurtarma girişimi-Blair Türkiye Başbakanıyla buluştu''

Guardian, Tony Blair'in Londra'yı ziyaret eden Tayyip Erdoğan ile Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecini olası bir çarpışmadan kurtarmanın yollarını tartıştığını yazıyor.

Pürüz yaratan konulardan birinin Kıbrıs olduğunu hatırlatan Guardian, Kıbrıslı Türklere uygulanan tecrit politikası kaldırılmazsa, Erdoğan'ın da Türkiye limanlarını Kıbrıslı Rumlara açmayacağında ısrarlı olduğunu yazıyor.

Gazeteye göre dün 10 Numara'da, yani Londra'daki başbakanlık konutunda, Kıbrıs'taki tıkanıklığı aşması umulan şu plan tartışıldı.

Plan uyarınca Kuzey Kıbrıs'ın Magosa limanın Birleşmiş Milletlet gözetimi altında ticaret açılması, ve bunun karşılığında Maraş'ın Kıbrıslı Rumlara iade edilmesi öngörülüyor.

Guardian, Kıbrıs konusundaki tıkanıklığın yanısıra Türkiye'ye yöneltilen insan hakları taleplerine de dikkat çekiyor ve dün Ankara'ya giden genişlemeden sorumlu Avrupa Birliği temsilcisi Olli Rehn'in 301'inci maddeye ilişkin uyarılarını aktarıyor.

Guardian, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türklüğe hakaret gerekçesiyle yazarlar ve gazetecilere davalar açılmasına neden olan 301'inci maddede değişiklik planlarının bu ay parlamentodan geçmesini beklediğini bildiriyor. Gazete bu beklentiyi isim vermeden Türkiye hükümetinden bir kaynaktan duyduğunu yazıyor.

Türkiye'yle üyelik müzakereleri başladığından beri Avusturya, Almanya ve Fransa'nın bu olasılığa giderek daha soğuk baktığını yazan Guardian, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in Avrupa'da Türkiye'nin baş destekçisi olarak sivrildiğini belirtiyor.

Gazeteye göre Blair, Avrupa Birliği'nin bir Hristiyan klubü olduğu eleştirileri nedeniyle Müslüman bir ülkeyi aralarına katmaya büyük önem atfediyor.

Papa'ya mesaj?

Kaçırılan Türk Hava Yolları uçağı gazetelerin çoğunda yer alan bir haber. Daily Telegraph, ''Hava korsanlarından Papa'ya mesaj'' diyor. Gazeteler sabah baskılarında bir değil, iki korsan olduğunu düşünüyor hala.

Tiran'dan İstanbul istikametine kalkan fakat İtalya'nın Brindisi kentine inmek zorunda kalan uçağı kaçıran Türk, Telegraph'ın sözlerini aktardığı İtalyan yetkililere göre, Papa 16'ıncı Benediktus'un kasım ayında planladığı Türkiye ziyaretini protesto etmeyi amaçlıyordu.

Telegraph, kaçırılan uçağın pilotunun, ''yanımdaki iki kişi İtalya'ya giderek Papa'ya bir mesaj iletmek istiyorlar'' dediğinin bildirildiğini yazıyor.

Fakat gazete, kaçırma nedeni hakkında çelişkili bilgiler alındığını da belirtiyor ve Türkiye kaynaklı haberlerde, Hristiyanlığa geçmiş bir vicdani redçinin Papa'dan destek bulmak için uçağı kaçırdığının bildirildiğini yazıyor.

Keza Independent gazetesi de haberin başlığını bu açıdan bildirmeyi uygun görmüş. ''Askerden kaçmak için uçak kaçırma girişimi'' diyor Independent.

Daily Telegraph, Papa 16'ıncı Benediktus'un Muhammed Peygamber hakkında yaptığı alıntının Türkiye ve diğer Müslüman ülkelerde sert tepki uyandırdığını, fakat Vatikan'dan yapılan açıklamada, uçak kaçırma olayının amacı ne olursa olsun, Papa'nın 28 Kasım'da öngörülen Türkiye ziyaretinin planlandığı gibi gerçekleşeceğinin söylendiğini bildiriyor.

İnanç rekabeti

Gene Papa'yla ilgili bir haberle devam edelim ama Times'ın satırlarındayız. Times, Hrıstiyanlığı özellikle Afrika ve Asya'nın yoksul ülkelerine daha çekici kılmayı hedefleyen Papa'nın köklü bir Katoliklik inancında reforma gideceğini bildiriyor.

''Vaftiz olmamış bebeklerin ruhunu kurtaran Papa gönül kazanmaya çalışıyor'' diyor Times. Yüzyıllardır Katolikliğe kök salmış bir inanca göre vaftiz olmamış insanların öldükten sonra gidecekleri yer ne cennet ne de cehennem, fakat ''limbo'' diye adlandırılan ikisinin arasında bir yer olarak düşünülüyor.

Bu nedenle Katolikler ölü doğan ve dolayısıyla vaftiz edilmeyen bebeklerin ''limbo''ya gittiğini inanıyor.

Times, ''Ama Papa gayet iyi biliyor ki'' diye yazıyor, ''Müslümanlık dininde ölü doğan ya da erken yaşta ölen bebeklerin hepsi doğrudan cennette gidiyor.'' Gazeteye göre, bebek ölümlerinin yüksek olduğu birçok yoksul Afrika ve Asya ülkesinde iki din arasındaki bu fark, Müslümanlığı daha çekici kılabilir.

Times, bu ülkelerde Katolikliği yaymak isteyen Papa'nın gayet açık biçimde ''limbo'' kavramını ortadan kaldıracağını ve ölü doğan bebeklerin Hristiyanlıkta da yerinin doğru cennet olduğunu resmen ilan edeceğini söylüyor.

İklim uyarısı

Independent, ''küresel ısınmanın etkileri konusunda bugüne kadarki en kaygı verici uyarı'' diyerek neredeyse bütün ön sayfasını şu manşete ayırıyor:

''Kurak yüzyıl''... Independent'ın ve diğer gazetelerin uyarılarını aktardığı İngiliz meteoroloji uzmanlarına göre 2100 yılına dek dünyanın üçte biri çöle dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya.

Uzmanlara göre şu an görece ılımlı bir kuraklık geçiren yerlerin oranı bu yüzyıl sonunda ikiye katlanabilir. Aşırı derecede kurak mevsimlere maruz kalan bölgelerin oranı ise kimi tahminlere göre yüzde 1'den yüzde 30'a dek tırmanma işaretleri veriyor.

Aynı konuyla ilgili olarak Guardian, kuraklığın en ciddi biçimde görüleceği coğrafyayı Avrupa'nın güneyi, Kuzey Afrika, Avrasya'nın batısı ve Kuzey Amerika olarak bildiriyor, yani Türkiye'nin de içinde yer aldığı bir kuşak.

Guardian'a göre Afrika'nın orta bölgeleri, Asya'nın doğusu ve kuzey enlemlerinde yer alan ülkelerde ise iklimin eskisine nazaran daha yağışlı olacağı tahmin ediliyor.

Guardian, uyarıyı yapan Meteoroloji Bürosu'nun küresel ısınmadan sanayi gazlarını sorumlu tuttuğunu yazarak, önümüzdeki yüzyılda iklim nedeniyle büyük göç dalgaları yaşanabileceği tahminlerini aktarıyor. Gazetenin ifadesiyle, ''iklim mültecilerinin''...

Anne mi, annenin sütü mü?

Anne sütünün bebeklerin sağlığı ve güçlü bir bağışıklık sistemi için ne kadar önemli olduğu sık sık vurgulanır. Uzmanların bu konuda bir şüphesi yok. Peki ya zekaları?

Birçok gazetede yer alan bir haber, mamayla büyümüş olanları belki biraz teselli eder. Daily Telegraph'tan aktaracak olursak, ''Anne sütü bebekleri daha zeki kılmıyor''

Telegraph, neredeyse 80 yıldır anne sütü ve zeka arasında bir bağlantı arayan araştırmalar yapıldığını ve bunlardan büyük kısmının anne sütü emmiş çocukların IQ'sunun -yani zeka seviyesinin- daha yüksek olduğu sonucuna vardığını yazıyor.

Fakat gazeteye göre Amerikalı annelerin izlendiği 25 yıllık kapsamlı bir araştırmanın sonuçları, bu yaygın kanıyı yıktı. ''Çünkü'' diyor Telegraph, ''bundan önceki araştırmaların birçoğu annenin zeka seviyesine de bakmadığı için hatalıydı''.

Anne sütü emmiş çocuklar IQ testlerinde ortalama 4 puan daha iyi skor elde etse de, son araştırmaya göre bu farkı sütten ziyade, annelerinin zekasına ve yaşam standartlarına borçlular.

Daily Telegraph'a göre araştırmacılar, bebeğini emziren annelerin, mamayı tercih eden kadınlara kıyasla daha olgun, daha varlıklı, daha iyi eğitimli ve çocuğunun gelişimiyle daha ilgili olduğunu görmüş. Dolayısıyla bu ortamda yetişen çocukların, süt emsin ya da emmesin, becerilerinin daha iyi geliştiği düşünülüyor.

Hava korsanı Dünya basınında

THY uçağının Tiran-İstanbul seferini yapmakta olduğu sırada kaçırılması bugünkü İtalyan ve İngiliz Gazetelerinde manşetten verildi.

İtalyan gazeteleri,Eylemci Hakan Ekinci adlı korsanın, Hristiyanlığa geçmiş bir vicdani retçi olduğu ve de askerlikten kurtulmak için Papa 16. Benedikt'ten yardım istediği belirtiliyor.İngilizler ise eylemin Papa'yo protesto etmek için yapıldığı konusunda ters köşeye düşmüşler. Bütün gazetelerin birleştiği konu ise Uçak kaçırma eylemiyle birlikte Papa'nın kasım sonunda Türkiye'ye yapacağı seyahate ilişkin güvenlik kaygılarının yeniden ön plana çıkması
İTALYAN BASINI
Corriere della Sera gazetesi, olayı, “Uçağı kaçırdı: Papa bana yardım et” manşetiyle duyurdu. Spot cümlelerinde ise “Bir Türkün tehditleri nedeniyle korkulu saatler yaşandı. Olay, Brindisi'de teslim olmakla sonuçlandı. Silahsız olan eylemci, 'Ben Hristiyanım, Papa'ya mesajım var' dedi ve de sığınma talep etti” denildi.

La Repubblica gazetesi
de ilk sayfada, “Uçağı kaçırdı, 'Ben bir Hristiyanım' dedi” biçiminde bir başlık kullandı. Haberin üst başlığında ise şu ifadelere yer verildi: “Papa'dan yardım isteyen Türk'ten eylem. Brindisi'de korku. Eylemci, 'Müslümanlarla askerlik yapmak istemiyorum' diyor.”

La Stampa 'nın manşetinde ise “Uçak kaçırıldı, Papa için alarm” denildi. Eylem ve yaşanan gelişmeler, spotta şu cümlelerle özetlendi:

“Uçak, Brindisi'ye F-16'lar eşliğinde indirildi. Tiran-İstanbul seferi yapan uçağı kaçıran korsan: '16. Benediktus'a bir mesajım var'. Papalık Anadolu Temsilcisi, Papa'nın Türkiye seyahati konusunda El Kaide tehdidine dikkati çekti.”

Il Messaggero
da, “Brindisi'de korku. Türk korsan teslim oldu” diye manşet attı. Il Messaggero, eylemcinin askerlikten kurtulmak için Papa'dan yardım istediğine dikkati çekerek şu ifadelere yer verdi:

“Tiran-İstanbul seferini yaparken kaçırılan THY uçağı, F-16'lar eşliğinde Brindisi'ye indirildi. Korkulu anlar yaşandı, ama neticede alarm sona erdi. Papa'ya mesajı olan genç Katolik, aslında Roma'ya gitmek istiyordu. Eylemci, 'Papa'dan yardım istiyorum' dedi. Vatikan'a göre Ratzinger'in Türkiye seyahati öngörülen biçimiyle gerçekleşecek. Ama El Kaide'den Papa'ya yeni tehditler var.”

Solun Demokratları Partisi'nin yayın organı L'Unita gazetesi ise “Kaçırılan Türk uçağı Brindisi'ye indi: Ben Hristiyanım, Papa bana yardım etsin” diye başlık attı.

“Önce uçağı kaçırdı, sonra özür diledi” başlığını atan Il Tempo gazetesi ise “Tiran-İstanbul seferini yapan uçağı kaçıran Türk, Brindisi'de teslim oldu ve siyasi sığınma istedi” dedi.

İNGİLİZ BASINI ŞAŞIRDI

Papa'ya mesaj?

Kaçırılan Türk Hava Yolları uçağı gazetelerin çoğunda yer alan bir haber. Daily Telegraph, ''Hava korsanlarından Papa'ya mesaj'' diyor. Gazeteler sabah baskılarında bir değil, iki korsan olduğunu düşünüyor hala.

Tiran'dan İstanbul istikametine kalkan fakat İtalya'nın Brindisi kentine inmek zorunda kalan uçağı kaçıran Türk, Telegraph'ın sözlerini aktardığı İtalyan yetkililere göre, Papa 16'ıncı Benediktus'un kasım ayında planladığı Türkiye ziyaretini protesto etmeyi amaçlıyordu.

Telegraph,
kaçırılan uçağın pilotunun, ''yanımdaki iki kişi İtalya'ya giderek Papa'ya bir mesaj iletmek istiyorlar'' dediğinin bildirildiğini yazıyor.

Fakat gazete, kaçırma nedeni hakkında çelişkili bilgiler alındığını da belirtiyor ve Türkiye kaynaklı haberlerde, Hristiyanlığa geçmiş bir vicdani redçinin Papa'dan destek bulmak için uçağı kaçırdığının bildirildiğini yazıyor.

Keza Independent gazetesi de haberin başlığını bu açıdan bildirmeyi uygun görmüş. ''Askerden kaçmak için uçak kaçırma girişimi'' diyor Independent.

Daily Telegraph,
Papa 16'ıncı Benediktus'un Muhammed Peygamber hakkında yaptığı alıntının Türkiye ve diğer Müslüman ülkelerde sert tepki uyandırdığını, fakat Vatikan'dan yapılan açıklamada, uçak kaçırma olayının amacı ne olursa olsun, Papa'nın 28 Kasım'da öngörülen Türkiye ziyaretinin planlandığı gibi gerçekleşeceğinin söylendiğini bildiriyor.

Telegraph, aynı aileden biri anne sütüyle, diğeri mamayla büyümüş çocuklarda IQ farkı görülmemesinin de yeni araştırmanın sonuçlarını desteklediğini yazıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48