banner15

Havaalanında Yahudi-Hıristiyan gerilimi

ABD'nin Seattle Havaalanı'nda kurulan 9 Noel ağacının kaldırılarak yerlerine Hannuka bayramını sembolize eden 7 kollu şamdanlar konulması tartışmalara sebep oldu.

Havaalanında Yahudi-Hıristiyan gerilimi

Havaalanı Sözcüsü Terri Ann Betancourt, duyarlı ve saygılı davranmak istedikleri için bu kararı aldıklarını savundu.

Havaalanı yönetimini dava açmakla tehdit edip bu kararı aldıran Rabbi Elazar Bogomilsky ise, çamların kaldırılmasına çok şaşırdığını belirterek, amacının, çamları yerinden etmek değil onların yanına Hannuka bayramını sembolize eden menora (7 kollu şamdan) eklemek olduğunu belirtti.

Rabbi Bogomilsky, havaalanı yönetimine başvurarak, eğer çamların yanına menora koymazlarsa ayrımcılık yaptıkları gerekçesiyle dava açacağını belirtmişti. "Herkes, kendi bayramının ruhaniyetini yaşayabilmeli." diye konuşan Bogomilsky, "Birçok insana göre çam ağaçları bu sezonun ruhunu temsil ediyor.

Menora da ışığıyla bu sezonun aydınlığına katkı yapar." şeklinde konuştu. Havaalanı yönetiminin kararını eleştiren Bogomilsky'nin avukatı ise, "Bu karar, insanların gözünde Yahudileri, Grinch (Noel hırsızı olan bir masal karakteri) gibi gösterir." diye tepki gösterdi.

Federal Yüksek Mahkeme'nin 1989 yılında yaptığı içtihada göre, Noel ağacı ve menora herhangi bir dini işaret taşımadıklarında kamu binalarında sergilenebilecek yeterlilikte seküler semboller olarak kabul edilmişti.

Öte yandan, Tacoma Uluslararası Havaalanı ofislerinde ve işyerlerinde çalışanların, Noel ağaçlarının kaldırılmasına tepki olarak, masalarına küçük Noel ağaçları yerleştirdikleri görüldü. Bu yıl 15 Aralık Cuma günü başlayacak Hannuka bayramı 8 gün sürüyor. 

Zaman 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48