banner15

Hawaii sahilleri evsizlerle dolu

Hawaii sahillerinde yaşayan kişi sayısı tam olarak bilinmiyor. Waianae Sahili'nde binden fazla kişinin yaşadığını tahmin ediliyor.

Hawaii sahilleri evsizlerle dolu

Otuz yıl boyunca aylık 300 dolar karşılığında oturduğu evi satılınca, Alice Greenwood ve altı yaşındaki oğlu, yaklaşık bin kişinin çadırlarda yaşadığı Oahu’daki Waianae Sahili’ne taşındı. Sekiz yıl önce iş kazası geçirerek sakat kalan ve evini kaybetmeden bir ay önce maaşı kesilen altmış yaşındaki Greenwood, “Sahile gelmekten başka şansımız yoktu” diyor.

Yüzlerce evsiz

Hawaii’de evsizlik o kadar yaygınlaştı ki vali, insanları sahillerden alıp geçici evlere yerleştirmek için bir kamu görevlisi atadı. Böylece bu kişiler kira yardımı ve dar gelirlilere konut edindirme programlarına katılıyor. Turizm merkezi Waikiki dahil, Honolulu’nun sahillerinde yüzlerce evsiz kişi yaşarken, sorunun en açıkça gözler önüne serildiği yer Waianae Sahili’nin kıraç batı kesimi. Oahu’nun 900 bin kişilik nüfusunun 40 binine ev sahipliği yapan Waianae’de ağırlıklı olarak yerli Hawaiililer ve eskiden beri dar gelirliler yaşıyor.

Hawaii’nin ekonomisi son iki yıldır güçlü ve burası sürekli olarak ABD’deki en düşük işsizlik oranına sahip eyaletlerden biri. İş sahalarının çoğalmasıyla emlak piyasası da fırladı ve birkaç yıl öncesine kadar 200-300 dolara kiralanan Waianae evleri şimdi bin doların üzerinde fiyatlara kiralanıyor.
Sahillerde yaşayan kişi sayısı tam olarak bilinmiyor. Evsizlerden sorumlu kamu görevlisi Kaulana Park, Waianae Sahili’nde binden fazla kişinin yaşadığını tahmin ediyor; fakat bu sayının günlük olarak değiştiğini de ekliyor. Üstelik bu hesaba gizli evsizler dahil değil; akrabalarının kanepelerinde, arabalarında veya kamp alanlarında geceleyenler, sahillerdekiler kadar gözle görülür değil.

‘Yasadışı’ kampçılar

Sahillerde yaşayanların birçoğunun işleri var ve bunların büyük kısmı hizmet ve inşaat sektörlerinde çalışıyor. Çocuklu aileler de var; gündüz devlet okullarına giden çocuklar, gece sahildeki çadırlarında uyuyor.

Greenwood’un komşularından otuz beş yaşındaki Venise Lewis, eşi ve dört çocuğundan ikisiyle birlikte Maili Sahili’nde yaşıyor. Lewis, sekiz ve on yaşlarındaki kızlarının akşam üzerinden önce ödevlerini bitirmeleri gerektiğini söylüyor; çünkü güneş battıktan sonra sahilde aydınlatma yok.
Lewis ailesinin en büyük kızları anneannesinin, oğulları ise rahiplerinin yanında yaşıyor.
Hawaii’deki evsizlik sorunu geçen mart ayında, Honolulu kent yönetiminin, gelen şikayetler üzerine Ala Moana Sahil Parkı’nı temizleyip burayı geceleri kapatmaya başlamasıyla gün ışığına çıktı. Yüzlerce evsiz kişi veya yetkililerin tabiriyle “yasadışı kampçılar”, Honolulu merkezi yakınındaki bir ardiyeden dönüştürülmüş acil geçici barınağa yerleştirildi. Ancak bazıları bunu reddederek, daha batıdaki Waianae Sahili topluluklarına katıldı. Kent yönetimi o günden bugüne sahillerde benzer “temizlikler” yapıyor. Kentin park ve dinlenme alanlarından sorumlu olan Lester Chang, “yasadışı kampçıların” sayısının çokluğu nedeniyle, parkları güvenli ve temiz tutmanın kendileri için zor olduğunu belirtiyor.

Eve çıksalar aç kalırlar

Honolulu yetkilileri, Oahu’daki evsizlik sorununa uzun vadeli çözüm bulma sorumluluğunun eyalet ve devlet yönetiminde olduğu görüşünde. Kentin konut departmanı 1990’ların sonundaki bir skandalın ardından lağvedilmişti.

Kaulana Park, New York’un çözümlerinin bu ada kentine nasıl uygulanabileceği konusunda New York yetkilileriyle görüşmeler yapıyor. New York Valisi Michael Bloomberg’in geçen yaz yaptığı bir konuşmadan etkilendiğini belirtiyor. Bloomberg, 12 bin birimlik konut edindirme çalışması ve ev sahipleriyle kiracılar arasında aracılık yaparak tahliyeleri engellemeleri sayesinde kentin nasıl daha güvenli hale geldiğini anlatıyordu. Şimdi Hawaii de benzer bir program başlattı.

Ekim sonlarında eyalet yönetimi, 90 çocuklu 30 aile için, eskiden askeri bina olan bir yeri dönüştürerek geçici bir barınak açtı. Kasım ayında da, gelecek yılın başlarında tamamlandığında 300 kişiyi barındıracak bir geçici barınağın temelleri atıldı. Eyalet yönetimi Waianae Sahili civarında sekiz barınak daha açmayı tasarlıyor.

Fakat bir yıldır Maili Sahili Parkı’nda yaşayan Dino Palisbo, bazılarının sahilde yaşama özgürlüğünü geçici barınağa değişmeyeceğini söylüyor: “Yarıya yakını kiralarını ödeyebilir, fakat o kadar yüksek ki kiralar, o zaman rahat bir yaşam sürdüremezler. Küçücük bir oda kirası bile 700-800 dolar iken nasıl bir aile dört beş çocuğunu orada yaşatır ki?”

Topluluk lideri kadın

Greenwood gibileri ise, sahilden 18 kilometre ve en yakın otobüs durağından da birkaç kilometre uzaklıktaki geçici barınak için topluluklarını terk etmek istemiyor. Onun yerine, önümüzdeki aylarda açılacak yeni barınağa taşınmayı düşünüyor, çünkü orası hem oğlunun okuluna hem de topluluklarına yakın.

Kaulana Park, diğer evsiz kişilerin gözünün de Greenwood üzerinde olduğunu söylüyor. Dört çocuk sahibi dul kadının, yalnızca bir kızının tek odalı bir apartman dairesinde yaşadığını ve burasının da Greenwood ve evlatlık edindiği altı yaşındaki çocuk için çok ufak olduğunu ekliyor: “O bir nevi topluluğun lideri.”

Greenwood, yakında sosyal güvenlik yardımı almayı umduğunu ve iş tazminatını alabilmek için girişimlerde bulunup bunu elde ettikten sonra bir eve çıkabileceklerini söylüyor. “Evsiz olmak suç değil” diyor Greenwood, “Bu hükümetin ayıbı. 20-30 kişi olsa neyse ama binlerce kişi bu durumda…”

(The New York Times’tan çeviren Engin Esen)

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35