banner39

Hawking yer çekimsizlikte uçtu

İngiliz fizikçi Prof.Stephen Hawking özel olarak hazırlanmış yer çekimsiz bir uçaktaki uçuşunu başarıyla tamamladı.

Arşiv 27.04.2007, 17:16 27.04.2007, 17:20
Hawking yer çekimsizlikte uçtu

Motor nöron hastası olan Stephen Hawking, felç halindeki kaslarının ve sürekli kullandığı tekerlekli sandalyesinin kısıtlamalarından özgür olarak, yer çekimsiz ortamda serbestçe hareket etti.

Atlas Okyanusu'nun üzerinde iki saat süren uçuş sırasında sekiz kez âni manevra ve dalışlar yapıldı ve böylece Prof. Hawking'in 25'er saniye sürelerle ağırlığını hissetmeden hareket etmesi sağlandı.

Prof.Hawking, uçuştan sonra yaşadığı deneyimi "müthişti!" diye yorumladı.

Stephen Hawking, "Yer çekiminin sıfıra indiği an çok güzeldi. Biraz daha yüksek olduğu sırada da bir sorun çıkmadı. Bu işi saatlerce sürdürebilirdim. Uzay, hazır ol, ben geliyorum!" dedi.

Özel uçuş sırasında Prof. Hawking dört dakika süreyle tam anlamıyla ağırlıksızlığı yaşadı.

Uçuş sırasında Prof. Hawking'in yardımcıları, bilim adamını sandalyesinden kaldırdılar ve uçak dik bir açıyla göğe yükselmeye başlarken, Profesörü uçağın tabanına yerleştirdiler.

Florida'daki NASA'ya ait Kennedy Uzay Merkezi'ndeki, uzak mekiklerinin kullandığı pistten havalanan Boeing 727 tipi jet uçağı, yer çekimsiz ortama katılan kişilerin güvenliği için özel kalın bir dokumayla kaplı.

Amerikan 'Sıfir Yer Çekimi' adlı şirket, 'bulantı kuyruklu yıldızı' diye anılan bu tip uçuşlar için, yolcularından 3 bin 750 dolar alıyor ama Cambridge Üniversitesi Profesörü Stephen Hawking'den ücret alınmadı.

Stephen Hawking, 1960 yılında, 22 yaşındayken motor nöron hastası olarak teşhis edildiğinde çok uzun bir ömrü olmayacağı bildirilmişti.

'Sıfir Yer Çekimi' adlı şirketin başkanı Peter Diamandis, 65 yaşındaki Prof.Hawking'in sağlığının son derece iyi olduğunu; nabzının, tansiyonunun ve oksijen düzeyinin tamamen normal ve mükemmel olduğunu aktardı.

Dünyanın en tanınmış teorisyen fizikçilerinden biri olan Stephen Hawking, kara delikler ve uzayın oluşumu konusundaki yepyeni bilgiler sunan çalışmalar yaptı.

Stephen Hawking'in, yer çekimsiz uçuşu gerçekleştirmek istemesinin bir başka nedeni daha var. Hawking, uzay turizmini ucuzlatmak için, özel uzay girişimcilerine olanak sağlanması gerektiğine inanıyor; böylece çok daha fazla sayıda insanın uzaya yolculuk yapabileceğini söylüyor.

Prof.Hawking, BBC'ye yaptığı bir açıklamada, "uzaya çıkmadığı takdirde, insanlığın bir geleceği bulunmuyor" demişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?