banner15

'Hayat Güzeldir' Irak İçin Çekildi

Sinemaseverlerin "Life is Beautiful" (Hayat Güzeldir) filmiyle tanıdığı İtalyan yönetmen ve aktör Roberto Benigni, Irak savaşını konu alan bir film yaptı. Tunus'ta çekilen film, Aralık ayında Türkiyede gösterime girecek...

'Hayat Güzeldir' Irak İçin Çekildi

Hayat Güzeldir filmiyle tanınan İtalyan yönetmen Roberto Benigni, Irak savaşı sırasında bir aşk hikayesini anlatan bir film yaptı. Filmde, savaşının başında sevdiği kadını kurtarmak için Irak'a giden İtalyan şairi canlandıran Benigni, "Sanat ya da filmler dünyayı kurtaramaz, ancak onlar bizi cesaretlendirebilir" diyor.

İtalya'nın başkenti Roma'da, "The Tiger and the Snow" (Kaplan ve Kar) adlı savaş karşıtı filminin tanıtımını yapan Benigni, Irak savaşı sırasında bir aşk hikayesini anlattığı filmiyle ilgili, "Savaşa karşı olduğunuzu doğrudan ifade ederseniz bu geri teper" dedi.

Benigni, "İnsanları harekete geçirmeyi, dikkatini çekmeyi amaçlıyorum, bu yapabileceğim tek şey. Sanat ya da filmler dünyayı kurtaramaz, ancak onlar bizi cesaretlendirebilir" diye konuştu.

Filmin ideolojik olmadığını ve filmde görünen "işsiz silahlı kişiler" olarak nitelendirdiği Amerikan askerleri hakkında herhangi bir yargılama yapmayı amaçlamadığını söyleyen Benigni, filmin, "yıkıcı, devrimci ve dünyada etkili güç olan duygunun gücü" üzerine yoğunlaştığını belirtti.

Benigni, filminin Irak'ta da gösterilmesini umduğunu ve film çalışmaları sırasında, Irak'ın kültürü ve dili konusunda Iraklı danışmanlardan birçok tavsiye aldığını anlattı.

Filmde bir İtalyan şairi oynayan Benigni, Irak savaşının başında sevdiği kadını kurtarmak için Irak'a gidiyor. Benigni'nin eşi Nicoletta Braschi de Benigni'nin Bağdat'ın bombalanması sırasında yaralanan sevdiği kadın rolünü oynuyor. Fas doğumlu Fransız aktör Jean Reno da filmde bir Iraklı şairi canlandırıyor.

Tunus'ta çekilen ve yaklaşık 35 milyon dolara malolan film, İtalya'da 14 Ekim'de, diğer ülkelerde ise Aralık ayında gösterime girecek.

Ne dersiniz, Irak'ta da hayat güzel olacak mı?

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48