Hayata Yansıyan Bilgi

Çiftehavuzlar Bilgi ve Kültür Evi'nde "Ergenlik Dönemi Fizyolojik Gelişim Özellikleri" konulu seminer düzenleniyor.

Hayata Yansıyan Bilgi


Hayriye Öztuğrul / Dünya Bülteni

Kasım ayında faaliyetlerine başlayan Esenler Çiftehavuzlar Bilgi ve Kültür Evi çalışmalarını hızla devam ettiriyor. Bilgi ve Kültür Evi’nde öğrencilere yönelik kulüp faaliyetleri, gezi programları dışında belirli konularda seminerler de düzenlenmekte.

Öğrencilerin gelişiminde ailenin önemini göz ardı etmeyen Bilgi Evi ailelere yönelik de eğitici seminerler düzenliyor.

Çiftehavuzlar Bilgi ve Kültür Evi aile seminerlerinde bu ay konuk Op. Dr. Gülhan Cengiz idi. Dr. Cengiz annelere özel verdiği seminerde ‘Ergenlik Dönemi Gelişim Özellikleri’ konusu hakkında bilgi verdi.

Dr. Gülhan Cengiz seminere başlamadan önce “edeb”  kavramı üzerinde durdu. Annelerin, kız çocuklarının, bayanların sohbetlerinde belirli yerleri, zamanı ve kimin yanında neyi konuştuklarını kontrol etmeleri gerektiğini belirtti. Son yıllarda her konunun uluorta her yerde konuşulmasından kaynaklanan psikolojik problemler olduğunu bildirdi.

1974 yılında Tıp Fakültesinden mezun olan Dr. Cengiz çeşitli sivil toplum kuruluşlarında bilgilerini toplumun hizmetine sunmaya, Fatih’deki muayenehanesinde çalışmaya azmini kaybetmeden devam ediyor.

Üç çocuk annesi olan Gülhan Hanım aile ilişkilerinde önemli olanın biz duygusu olduğuna da dikkat çekiyor. Biz olduğunda benlikler, nefs olmaz. Dolayısıyla çatışma kalmaz, diyor. 

 Kız çocuklarının fizyolojik gelişimleri hakkında anneleri bilgilendiren Gülhan Cengiz, sağlıklı gelişim ve sağlığın korunması için bir takım önerilerde bulundu. Temizliğin önemini vurguladı.
 

 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 01:59
banner53
YORUM EKLE

banner39