banner15

Haydi Yaz Kuran Kursuna

Diyanet İşleri Başkanlığı, Yaz Kur'an Kurslarında yeniden yapılandırma çalışmalarına başladı.

Haydi Yaz Kuran Kursuna

 

Ömer Faruk Akari / Dünya Bülteni

Diyanetin düzenlemiş olduğu Yaz Kur'an kursları, en az ilköğretim 5. sınıfı bitirmiş olan öğrencilere yönelik olarak  Kur'an-ı Kerim'i ve mealini öğrenebilmeleri, dini bilgilerini geliştirebilmeleri amacıyla açılmaktadır.

Mili Eğitim Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde, yaz aylarında camiler, Kur'an kursları ve belirlenen diğer mekanlarda bu yılda eğitime devam ediliyor .

Diyanet İşleri Başkanlığı, uzun yıllardan beri devam eden Yaz Kur'an Kurslarında 2005 yılından itibaren yeniden yapılandırma çalışmalarına başladı.

Bu bağlamda; Yaz Kur'an kurslarına devam eden öğrencilerin eğitim ihtiyaçları, eğitimin süresi, öğrenci velilerinin tatil programları, eğitimin etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi vb. etkenler dikkate alınarak Yaz Kur'an Kurslarında "kurlu sistem"e geçilmiştir. Bu sistem sayesinde çocuklar diğer tatil faaliyetlerinden de uzak kalmayarak hem eğitime hem de tatillerine devam edebilmektedirler. Kur sisteminin uygulanabilirliğini sağlamak amacıyla Yaz Kur'an Kurslarında "dönem esası" benimsenmiş ve kurslar üçer haftalık üç dönem halinde düzenlenmeye başladı.

Öğrencilerin etkin ve verimli biçimde eğitilmeleri  için öğreticilerin eğitimi bağlamında materyal geliştirme çalışmaları başlatılmış ve Yaz Kur'an Kursları için; Yaz Kur'an Kursları Öğretici Kılavuzu, dinimizi Öğreniyoruz öğretici kitabı, Görsel-İşitsel Materyal Seti II  geliştirilmiş.

Öğrencilerin yanı sıra görev alacak hocalar da 2005 yılından itibaren bir hafta süre ile hizmet içi eğitime tabi tutularak eğitim seminerleri verilmektedir. Seminerlerin verilemediği taşra teşkilatlarında ise Diyanet İşleri Başkanının katılımıyla canlı yayında uzaktan eğitim programı da düzenlenmiş.

Gelişen bu metotlar ile Kuran kursları daha çekici hale geldi. Tüm ülke çapında Kuran kurslarında eğitim gören çocuk  sayısı her geçen gün artış gösteriyor. 2008 yılında  bir milyon sekiz yüz binden fazla kişiye eğitim gördüğü Yaz Kuran Kurslarında bu sene daha fazla kişinin katılması bekleniyor. 3 ağustosta son dönemin başlayacağı Yaz Kuran Kursları Türkiye'nin her mahallesinde çocukları dini bilgileri öğretmeye devam edeceği belirtiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2009, 09:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35