banner39

Hayvancılık sektörüne can suyu

Hayvancılık sektörüne verilecek destekleri belirleyen paket yürürlüğe girdi.

Arşiv 25.05.2008, 13:58 25.05.2008, 18:49
Hayvancılık sektörüne can suyu


Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

Hayvancılık sektörüne verilecek destekleri belirleyen paket yürürlüğe girdi. Anaç sığır ve manda başına 250 YTL ödenirken, kayıtlı olma ve ari işletmede bulunma gibi durumlarda ek 50'şer YTL destek verilecek.

Üretmiş olduğu sütü, Tarım Bakanlığından süt teşvik kod numarası almış, gıda sicili ve çalışma izni olan süt işleme tesislerine satan üreticilere beher litre süt için 4 YKr doğrudan destekleme ödemesi yapılacak. Hastalıklı hayvana tazminat ödenecek. Aşı için ek destek verilecek.

ET ve Balık Kurumu'nda kesim yapan ve sözleşmeli besicilik uygulamasına katılanlara ayrıca destek sağlanacak. Üretmiş olduğu sütü, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan süt teşvik kod numarası almış, gıda sicili ve çalışma izni olan süt işleme tesislerine satan üreticilere beher litre süt için 4 YKr doğrudan destekleme ödemesi yapılacak.

ÖLEN VEYA ÖLDÜRÜLEN HAYVANA TAZMİNAT

Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu kapsamında belirlenen tazminatlı hastalıklardan birine yakalandığı ilgili mevzuat çerçevesinde tespit edilerek kestirilen, öldürülen ya da ölen hayvanların sahiplerine tazminat ödenecek.

Aynı kapsamda ihbarı zorunlu hastalıklardan birine karşı koruma amacıyla hükümet veteriner hekimi ya da Tarım Bakanlığınca görevlendirilen veteriner hekim tarafından yapılan aşı, serum ve ilaç uygulamaları nedeniyle öldükleri otopsi ve laboratuar muayeneleri ile tespit edilen hayvan sahiplerine de tazminat desteği ödenecek. Bu çerçevede yapılacak ödeme miktarı il veya ilçelerde oluşturulacak komisyon tarafından belirlenecek.

VETERİNER HEKİM ÇALIŞTIRMAYA DESTEK

Hayvan hastalıkları ile mücadele çerçevesinde, Tarım Bakanlığınca belirlenen programlı aşılamalardan, uygulayıcılara destekleme ödemesi yapılacak. Bu çerçevede, şap aşısı büyükbaş 0,75 YTL, şap aşısı küçükbaş 0,50 YTL, sığır brucellosisi 1,50 YTL, koyun keçi brucellosisi 0,50 YTL olacak.

Hayvansal orijinli gıda kontrolünde etkinliğin sağlanması, hayvan hastalıklarıyla mücadele, mezbaha ve denetim hizmetlerinin iyileştirilmesi amacı ile Tarım Bakanlığının belirlediği işletmelerde veteriner hekim çalıştırılması için, kesilen hayvan başına ödeme yapılacak.

Ancak kesim miktarı ne olursa olsun aylık destekleme miktarı 1000 YTL'den az, 3 bin YTL'den fazla olamayacak. Bu kapsamda; büyükbaş için l,32 YTL, küçükbaş için 0,32 YTL, devekuşu için 1,05 YTL, tavşan için 0,16YTL, 1000 tavuk için 2,10 YTL, 1000 hindi için 13,20 YTL, 500 çıkma tavuk için 2,10 YTL, 500 ördek için 2,10 YTL ödenecek.

SÖZLEŞMELİ BESİCİLİĞE DESTEK

Et ve Balık Kurumu kombinalarında kesim yaptıran ve Tarım Kredi Kooperatifi ile sözleşmeli besicilik yapan 28 ildeki (Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van) yetiştiricilere 190 kilogram ve üzeri karkas ağırlığına ulaşmış erkek sığır karkas ağırlığının beher kilogramı için 1 YTL'yi ve toplam et destekleme primi tutan yıllık 12 milyon 688 bin YTL'yi aşmamak üzere Tarım Bakanlığınca belirlenen miktarda doğrudan et destekleme primi ödemesi yapılacak.

Ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacak. Ziraat Bankası'na destekleme tutarının yüzde 0,2'si oranında hizmet komisyonu ödenecek.

Kararın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, 60 gün içerisinde çıkarılacak tebliğ ile belirlenecek. Karar, 1 Ocak 2008 tarihinden geçerli olacak.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?