banner15

Hazar'da Azeri-Türkmen gerginliği artıyor

Azerbaycan yönetimi Aşkabat'ın Hazar denizindeki sınırlara ilişkin iddalarını reddetti

Hazar'da Azeri-Türkmen gerginliği artıyor

 

Azerbaycan ile Türkmenistan arasında süren Hazar denizi sınırları tartışmasında ipler geriliyor.

İki ülke arasında yıllardan beri süregelen sınır tatışması konusunu yorumlayan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halaf Halafov, Aşkabat yönetiminin sınır belirlenirken Bakü'nün de bulunduğu 60 kilometrelik Apşeron yarımadası ile Azerbaycan'a ait Jiloj adasını dikkate almama talebini temelsiz buldu.

'Azerbaycan nüfuzunun yüzde 30'unun yaşadığı bir bölgenin gözardı edilmesi mümkün değil' diye vurgulayan Azeri Bakan Yardımcısı, Bakü yönetimi olarak ortak çizgi belirlenirken tüm diplomatik araçları kullanmaya hazır olduklarını vurguladı..

Aşkabad yönetiminin konuyu Uluslarası Tahkim Mahlekemesi'ne taşıma tehdidini de, 'Yargı mekanizmalarına başvurmaya hazırız' ifadesi ile yanıtlayan Halafov, sınır bölgede bulunan tartışmalı 'Kepez' petrol yatağının ise SSCB döneminde dahi haritalara Azerbaycan'a ait bir bölge olarak geçtiğine dikkat çekti.

''Kepez' meselesini ancak sınır belirlendikten sonra Türkmenlerle görüşmeye hazırız' şeklinde konuşan H.Halafov, Türkmenistan-Azerbaycan ilişkilerinde buzların eridiği bir dönemde Aşkabat yönetiminin gerginliği artıran adımlarına 'Herhalde ikili ilişkilerdeki sorunların tümünü uluslarası uzman ve merciler aracılığıyla tamamen çözmek istiyorlar' dedi.

Kaynak: NTV

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2009, 14:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35