banner15

Hazırlanan öneri AB'ye sunuldu

Kıbrıs konusunda cesur bir adım atan Türkiye, dile getirdiği teklifi bir paket halinde AB'ye sundu.

Hazırlanan öneri AB'ye sunuldu

Ercan Havaalanı'nın uluslararası uçuşlara ve Magusa Limanı'nın ticarete açılması ile eşzamanlı olarak Türkiye'nin bir limanını Rumlar'a açacağı öğrenildi. Teklifin bir paket halinde AB'ye sunulduğu kaydedildi.

AB Komisyonu Dönem Başkanı Finlandiya'nın Brüksel Daimi Temsilciler toplantısında, Türkiye'nin, Ercan Havaalanı'nın uluslararası trafiğe ve Magusa Limanı'nın doğrudan ticarete açılması karşılığında Türkiye'den de bir havaalanı ve limanın Rumlar'a açılabileceğini önerdiğini açıklamasının ardından Dışişleri Bakanlığı'nda yoğun bir telefon diplomasisi gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, gün boyu bakanlıkta muhatapları ile gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Gül ayrıca, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ile de bir süre görüştü. Görüşmeler sonucunda Türkiye'nin bir limanını Gümrük Birliği gerekleri içinde 2007'de 12 aylık sürede açmaya hazır olduğu ve bunun bir öneri paketi içinde AB'ye iletildiği öğrenildi.

Türkiye'nin, Kıbrıs'ta 1 yıl içinde tamamlanacak BM zemininde kapsamlı bir çözüm istediği, bu çerçevede bir havaalanını da Güney Kıbrıs tarafından uçuşlara açmaya olanak sağlamayı ve Magusa Limanı'nın KKTC yönetiminde doğrudan ticarete açılması ile Ercan Havaalanı'nın KKTC yönetiminde doğrudan uluslararası uçuşlara açılmasını önerdiği kaydedildi. Söz konusu önerilerin siyasi bir sonuç doğurmayacağı ifade edildi.

Bu öneriler dizisi ile AB Konseyi'nin, 11 Aralık'ta alacağı Türkiye'nin AB müzakere sürecine ilişkin kararı Türkiye lehine değiştirilmesi beklenirken, yoğun telefon diplomasinin gelecek haftaya kadar devam edeceğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48