banner39

Hazreti Fatıma'ya karşı Türk kadını

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
 Hazreti Fatıma'ya karşı Türk kadını

BAĞDAT- Iraklı kadınlar "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla Bağdat'ta bir gösteri düzenledi. Irak'ta özgürlüğün simgesi haline gelen Firdevs Meydanı'nda gerçekleşen gösteriyi, "Özgür Kadınlar Örgütü" organize etti. Yüzlerce Iraklı kadının katıldığı toplantıda önce Şiilerin kadın gününü Hz. Fatma'nın doğum gününde kutlama talebi protesto edildi. Irak'ta kurulacak yeni hükümetin İslami bir hükümet olması durumunda kadınların ikinci sınıf insan muamelesi göreceğini savunan göstericiler, "İşgale ve İslami hükümete hayır" yazılı pankartlar açtı. Amerika'nın işgalci bir güç olduğunun da vurgulandığı gösteride işgalden sonra Iraklı kadınların daha kötü yaşam şartlarına itildiği belirtilerek, "İşgal sona ermeden Iraklı kadınlar güvende olmayacak" şeklinde sloganlar atıldı.
Türkiye'deki kadın hakları savunucuları tarafından da tanınan ve Irak kadınının, Türk kadınlarını örnek alması gerektiğini savunan Özgür Kadınlar Örgütü Başkanı Yenar Muhammet, işgalden buyana 100 bin kişinin öldüğü Irak'ta savaşın en ağır faturasını kadınların ödediğini söyledi. İşgal ortamının neden olduğu güvensiz ortam nedeniyle kadınların sokağa bile korkarak çıkar olduğunu belirten Muhammet "Irak kadınları siyahlara bürünerek evlerine kapandı. İki yılda geldiğimiz nokta bu" dedi. Yeni seçilen meclisin yüzde 25'nin kadın olmasına rağmen kadınların sorunlarının meclise taşınacağı konusunda umutlu olmadıklarını ifade eden Yenar Muhammet, kadın vekillere yüklenerek, "Seçilen kadın vekiller sorunlarımıza çözüm bulacak yapıda degiller. Kurulacak hükümetin ve hazırlanacak anayasanın da Irak kadınlarını göz ardı edeceğini düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Türk kadını Fransız kadınına bile model

Bu arada, Fransa'nın başkenti Paris'te yaşayan yazar Azize Önel, Avrupa'da yaşayan Türk kadının gözünden Dünya Kadınlar Günü'nü değerlendirdi. Türk ve Fransız kadınını tanıyan Paris'te yaşayan 4 çocuk annesi Azize Önel, günümüzün Türkiye'sinde, önceki yıllara nazaran şehirlerde yaşayan Türk kadınlarının kendilerini daha iyi yerlere taşıdığını ancak kırsal bölgelerde yaşayan kadınların ekonomik özgürlük, eğitim ve doğum gibi zorluklarla karşılaştıklarını söyledi. Azize Önel, Anadolu kadınları ile ilgili olarak, "İçinde bulundukları durumu kabullenerek, sessiz kalmayı yeğliyorlar. Bu sessizliğin en büyük nedeni de evlatları. Onları kendi kanatlarının altında bulundurma isteğinden kaynaklanıyor" dedi. Kadınların yükünü azaltmak için temel eğitim, ekonomik özgürlük, doğum kontrolü ve söz hakkının verilmesi gerektiğini vurgulayan Önel, zoraki ve küçük yaşta evliliklerin önüne geçilmesinin gerekliliğini belirtti. 11 yıl önce eşini kaybeden Azize Önel, Fransız kadınının özgürlük adına pek çok değerini yitirdiğini, krallığın devrilmesinde ön saflarda yer aldığı belirterek, "Verilere göre, kadınlara eşitlik vaat edilmiş, ancak Fransız Devrimi'nden sonra bu vaatler yerine getirilmemiş, direnen kadınlar öldürülmüşler" dedi. Önel, Fransız kadınların geçtiğimiz senelerde yaptıkları gösterilerle ilgili olarak, "Fransız kadınları bir kaç yıl önce, 'Atatürk'ün kadınlara verdiği eşitliğin aysını bizde istiyoruz!' diyerek, Atatürk'ün posterini taşımıştı" şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?