banner39

Helal ve Sağlıklı Beslenme masaya yatırıldı

Helal ve Sağlıklı Beslenme konusu, düzenlenen bir panel ile masaya yatırıldı.

Arşiv 24.03.2010, 21:31 24.03.2010, 21:31
Helal ve Sağlıklı Beslenme masaya yatırıldı


Ömer Faruk Akari / Dünya Bülteni

Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu tarafından gerçekleştirilen “Helal ve Sağlıklı Beslenme Paneli” masaya yatırıldı. Panele katılan yaklaşık 1.000 kişi, akademisyenlere 700’ün üzerinde yazılı soru yöneltti. İlim adamları, soruların bu kadar çok olmasının, toplumun helal ve sağlıklı gıdayla ilgili bilgiye ne denli ihtiyaç duyduğunun göstergesi olduğunu ifade etti.

Çamlıca Çevre Ahlak ve Kültür Derneği’nin Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu’yla birlikte tertip ettiği panel, dün Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Program, Hafız Mustafa Giden ve Hafız Muhammed Mansur Sağır tarafından okunan konuyla ilgili seçilmiş ayetlerden oluşan Kur'an-ı Kerim ve mealleriyle başladı. Ardından Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve Çamlıca Çevre Ahlak ve Kültür Derneği Başkanı Raif Baytar birer selamlama konuşması yaptı. Daha sonra konuşmacı bilim adamları yerlerini aldı ve oturum başladı.

Panelin yöneticiliğini Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu Sözcüsü, VEFADER Başkanı ve AKRA FM’de Çiftlikten Sofraya programının sunucusu Veteriner  Hekim Erhan Bağ ve Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER Gıda Komitesi Başkanı Veteriner Hekim Muhammed Efe yaptı.

Panelde, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker “Helal Gıda”; Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Bayıroğlu “Doğal Yaşam”; 19. Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Alişarlı “Gıda Güvenliği”; Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Öztürk “Beslenme Hastalıkları” ve Uzman Diyetisyen Aydın Kırış “Sağlıklı Beslenme” başlıklı bildirileriyle katılımcılara hitap etti.

Panelistler şüpheli gıdalara yaklaşım,  gıda felsefemiz, gıda güvenliği,  güvenli gıda, sağlıklı beslenme, doğal yaşam, egzersiz, açlık, probiotikler, beslenme hastalıkları ve diyet olmak üzere birçok konuda bilimsel ve pratik bilgiler verdi.

Programa yoğun bir katılım gerçekleşti. Yaklaşık 800 kişilik salon tamamen doldu ve 200 den fazla katılımcı da ayakta programı takip etti. Katılımcıların, 10.30’da başlayıp 16.00’ya kadar devam eden programı sonuna kadar ilgiyle takip etmesi dikkat çekerken, konuklar tarafından tebliğcilere 700’ün üzerinde yazılı soru yöneltilmesi ilginin ve ihtiyacın boyutlarını gösterdi. Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu sözcülerinden Vet. Hek. Muhammet Efe, sorularının tamamının  www.vefader.org ve yakında aktif olacak www.helalvesaglikli.com ile www.helaldogal.com sitelerinden uzmanlar tarafından cevaplanacağını söyledi.

Muhammed Efe, bu çeşit programların toplumumuz için ciddi bir ihtiyaç olduğunu ve organizasyonların devam edeceğini kaydetti. Program sonunda bilim adamlarına plaket verildi. Katkıda bulunanlara teşekkür edildi ve panele katılanlara sertifika verildi.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?