banner39

Helikopter ihalesi İtalyanların

Dev firmaların yarıştığı 4 milyar dolarlık saldırı helikopteri ihalesini Mangusta A 129 modeli ile katılan Agusta isimli İtalyan firması kazandı.

Arşiv 30.03.2007, 18:12 06.07.2018, 09:31
Helikopter ihalesi İtalyanların

Savunma Sanayi İcra Komitesi milyar dolarlık savunma alımını karara bağlamak için bugün toplandı. Komite saldırı helikopteri ihalesi ve yerli tank üretimiyle ilgili alımları karara bağladı.

Savunma Sanayii İcra Komitesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda yapıldı.
 
Yaklaşık 3 saat süren toplantıya, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı görevlileri ve üst düzey askeri yetkililer katıldı.
 
Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın Taktik Keşif Helikopteri (ATAK) projesinde, TAI ana yüklemeciliğinde Agusto/Westland firmasıyla sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini bildirdi.
 
Neden İtalyan firması?
 
İtalyan firması Agusto/ Westland, diğer firmalara göre fiyat açısından daha uygun bir teklif sundu. Firma, lisansı da dahil olmak üzere helikopterin tüm teknik özelliklerini Türkiye?ye vermeyi kabul etti.
 
Adını da Türkiye?nin koyacağı helikopterlere T- 129 ismi verilecek. Türkiye'de üretilecek helikopterlerden, İtalya da satın almak isterse bedelini ödemek durumunda olacak.

Mangusta A 129'un özellikleri
 
Mangusta A 129 helikopterleri sadece İtalyan ordusunda kullanılıyor. 20 mm makinalı top, 2.75'lik roket atabilme kapasitesi ile birlikte Agusto şirketi Amerikan orjinli Hellfire ve Tow tipi anti-tank füzelerini atabildiğini açıklamış durumda.
 
Bununla birlikte helikopterde İsrael Rafael firmasının geliştirdiği Spike türü antitank füzelerinin olması planlanıyor. Hafif silahlı taarruz helikopteri sınıfına giren helikopter yüksek manevra kabiliyetine sahip.
 
Güney Afrika firması elendi
 
İhalede, İtalya'nın Agusto firması Mangusta A 129 helikopteri ile, Güney Afrika'nın Denel firması ise Rooivalk modeli ile yarıştı.
 
Türkiye'nin şartname koşullarını ağır bularak ihaleden çekilen Amerikan Boeing firması ise, Apache modeli için ortak üretim yerine, doğrudan satış için girişimlerde bulunuyordu.
 
Komite, daha önceki toplantısında, Güney Afrika üretimi helikopterin eksik kalan testlerinin tamamlanmasını kararlaştırmıştı.
 
Güney Afrika üretimi helikopterin Fransız malı motor kullanması, bu ülkeyle yaşanan Ermeni iddiaları gerginliği nedeniyle olumsuz bir unsur olarak değerlendiriliyordu.

Yerli tank projesi Otokar'ın
 
İcra komitesi bugünkü toplantısında, yerli tank üretimi için gelen teklifleri de karara bağladı.
 
Tamamen Türk malı bir tank üretilmesi amaçlanan ve yaklaşık 1 milyar dolarlık ihalede Otokar, BMC-FNSS ortaklığı ile yarıştı.
 
Toplantı sonunda, Otokar A.Ş firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.
 
İhaleyi kazanan Otokar, yerli tank için bir prototip hazırlayacak. Bunun için firmaya 500 milyon dolarlık araştırma geliştirme bütçesi ayrılacak. Proje ile 250 adet tank üretilecek.
 
Deniz Kuvvetleri'ne karakol botu
 
Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin bugünkü toplantısında aldığı bir diğer karar ise, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na alınacak 16 adet bot tedarikine ilişkindi.
 
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, yeni tip karakol botu tedarik projesinde tekliflerin değerlendirilmesi sonucunda Dearsan A.Ş firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini söyledi.
 
Gönül, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın SAR 35 Botları modernizasyonu ihtiyacının karşılanması maksadıyla başlatılan projede, İstanbul Denizcilik LTD. şirketi firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini açıkladı.

Boing çekilmişti

Amerikan Boeing şirketi Türkiye'nin şartname koşullarını ağır bularak ihaleden çekilmişti. Boeign, Apache modeli için ortak üretim yerine, doğrudan satış için girişimlerde bulunuyordu.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?