banner39

Helva yapacak adam yok

"Türkiye ile Arap ülkeleri arasında potansiyel çok büyük" diyen Bakan Babacan, "Zemin hazır, bütün malzemeler hazır, herşey hazır. Geriye siyasi irade kalıyor" dedi.

Arşiv 17.06.2010, 14:02 17.06.2010, 14:02
Helva yapacak adam yok

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

"Yağ var, un var, şeker de var, bir tek helva yapacak insan yok" aynen böyle diyor Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan.

Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin potansiyelinin çok büyük olduğunu belirten Bakan Babacan'a göre, "Zemin hazır, bütün malzemeler hazır, herşey hazır. Geriye siyasi irade kalıyor".

Babacan, Arap Bankalar Birliği, Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Merkez Bankası işbirliğiyle düzenlenen "Krizden Mali İstikrara" konulu Uluslararası Arap Bankacılık Zirvesinde, hem bir Avrupa, Asya, Karadeniz, Akdeniz, hem de Hazar, Orta Doğu, Balkanlar ve Kafkaslar ülkesi olan Türkiye'nin pek çok uluslararası kuruluşa üye olduğunu ve pek çok uluslararası kuruluşun da kurucusu pozisyonunda bulunduğunu söyledi.

Bir yandan kendi içinde demokrasisini ilerletirken bir yandan da AB müzakere sürecini sürdüren Türkiye'nin güçlü kültürel ve tarihi bağları olan bölge ülkeleriyle de bağlarını güçlendirme yönünde yoğun çaba harcadığını ifade eden Babacan, şöyle konuştu:

"Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin potansiyeli çok büyük. Zemin hazır, bütün malzemeler hazır, herşey hazır. Geriye siyasi irade kalıyor. Halkımız zaten bunu istiyor. Türk halkıyla Arap ülkelerinin halkları zaten bunu istiyorlar. Ara ara yaşanan kopukluklardan sonra bir yeniden buluşma coşkusu şu anda halklarımızda, toplumlarımızda yaşanıyor. Zihinlerdeki bariyerleri kaldırdığınız, işi doğal akışına bıraktığınız zatan zaten olması gereken bu."

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?