banner15

Heniye Abbas'ı sorumlu tuttu

Filistin lideri Mahmud Abbas ve Başbakan İsmail Heniye, yaptıkları konuşmalarda Filistin halkına birlik çağrıları yaptılar.

Heniye Abbas'ı sorumlu tuttu

Filistinli gruplar arasında önceki gün ilan edilen ateşkese rağmen Gazze'de bugün yaşanan çatışmalarda üç kişi daha öldü.

 

Endişe yaratan ortam karşısında Filistin lideri Mahmud Abbas ve Başbakan İsmail Heniye, yaptıkları konuşmalarda Filistin halkına birlik çağrıları yaptılar.

 

Abbas, çatışma halindeki taraflardan olaylara son verip Pazar günü ilan edilen ateşkese uymalarını istedi.

 

İsmail Heniye ise televizyondan yayımlanan konuşmasında Filistin davasının iç çekişmelerle rayından çıkarılmaması gerektiğini vurguladı. Heniye taraflar arasındaki sorunların çözülebileceğini belirtti.

 

Filistin Başbakanı, bununla birlikte erken seçime gidilmesi çağrılarını bir kez daha reddederek bunun kendilerini en az 10 yıl geriye götüreceğini savundu.

 

Yaşanan siyasi sorunlardan Filistin lideri Mahmud Abbas'ı sorumlu tutan Heniye, kendilerinin ise itidal ve diyalogdan yana olduğunu savundu.

 

Heniye, gerginliğin çözümü için içişleri bakanından rakip durumdaki güvenlik teşkilatlarının başkanlarını bir araya getirecek bir toplantı düzenlemesini istediğini duyurdu.

 

Bu toplantının önümüzdeki saatlerde yapılması öngörülüyor.

 

ABD'nin hükümetini devirmek istediği suçlamasını yineleyen Heniye, İsrail ile uzun vadeli bir ateşkes sağlanması çağrılarını bir kez daha dile getirdi.

 

Hamas, bir Filistin devletinin kuruluşu ardından 10 veya 20 yıl sürecek geçici bir ateşkes sağlanabileceğini belirtiyor.

 

Hamas ve El Fetih arasında aylardır bir ulusal birlik hükümeti kurulması yolunda girişimler yapılıyordu.

 

Ancak bu alandaki açmaz bir türlü giderilemedi ve gerginlik son günlerde sokaklara taşar oldu.

 

Ürdün Kralı Abdullah da, taraflara itidal çağrısı yaparak, El Fetih ve Hamas arasındaki sorunu gidermek üzere yapılacak görüşmelere ev sahipliği yapmayı önerdi.

 

BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48